جولای, 2018 بدون نظر دانش آموزان, دبیران, مشاوران, مقالات

بخش اول

آزمون آزمایشی چیست و آیا لازم است؟کدام آزمون خوب است؟چه آزمونی استاندارد است؟و . . .

آزمون آزمایشی چیزی فراتر از یک آزمون چند هفته یکبار است و می توان گفت داوطلبی که هدفی مشخص دارد و می داند برای چه میخواند،آزمون آزمایشی یک سنگ محک جدی برای اوست و میتواند درسهای بسیار جدی به او بیاموزد؛مشروط به اینکه بداند و بتواند از آن استفاده کند.
بداند که هدف از آزمون چیزی فراتر از درصدها و تراز و رتبه است.در واقع مهم تر از اعداد و ارقام کارنامه هر آزمون،تجربه ها و درسهایی است که داوطلب زیرک کنکور می باید از آزمون بدست بیاورد.اینکه چه درسهایی را می توان از یک آزمون در بسته آمادگی کنکور خود قرار داد،مطلبی است که می خواهم در این مجموع پستها به شما دانش آموز و داوطلب کنکور بگویم.

اما معیارهای یک آزمون خوب چیست؟آزمون استاندارد یعنی چه؟
برای اینکه آزمون استاندارد را شناخت،لازم است یک معیار قرار داد.و آن معیار هم تنها و تنها یک چیز است:کنکور سراسری رسمی.
یعنی اگر می خواهیم آزمون آزمایشی استاندارد را بشناسیم آن را با کنکور سراسری مقایسه کنیم؛از دو جنبه:
سوالات
شرایط

یعنی سوالات آزمون آزمایشی هرچقدر جدی تر و نزدیکتر به سوالات کنکور سراسری باشد،سطح کیفی بهتری دارد و بالعکس.سوال جدی نه به معنای سوال سخت و دشوار است،بلکه سوال همرنگ و بوی کنکور،طراحی حرفه ای و اصولی که بتواند جنبه ای از مطلب بودجه بندی آزمون را نشان دهد.
از آنجا که کنکور سراسری شامل سوالات از سه درجه آسان،متوسط و سخت است.بنابراین در یک آزمون آزمایشی هم باید این سه درجه سوال وجود داشته باشد.به طور کلی بیشترین درجه سوالات کنکور سراسری از نوع متوسط است و جز در مواردی استثناء،در هر درس کمتر از ۳۰%سوالات سخت،حدود ۳۰%سوالات آسان و بیشتر از ۳۰%هم متوسط هستند.
این یعنی داوطلبی که در درجه اول سوال کنکور را بشناسد و کنکوری خوانده باشد،به شرط اینکه مدیریت جلسه آزمون داشته باشد،می تواند بهترین نتیجه را برای خود رقم بزند.

در واقع موفقیت در آزمون آزمایشی شامل سه بخش است:قبل از آزمون. حین آزمون.بعد از آزمون.
در حالیکه کنکور سراسری بخش پایانی را ندارد اما می توانم بگویم تنها تفاوت این دو نوع آزمون نیست بلکه مهمترین تفاوت آنهاست.برای همین است که میگویم:
تحلیل آزمون از خود آزمون مهم تر است.

موفق باشید و بمانید
نویسنده:رستم جو

برچسب ها