دسامبر, 2017 بدون نظر دانش آموزان, دسته‌بندی نشده, مشاوران, مقالات

روش هایی برای مدیریت زمان ویژه شب امتحان

شب امتحان

۱٫ موقعیت های تلف شدن زمانتان در هفته گذشته را تجسم و علت یابی کنید
یکی از اولین قدم ها در برنامه ریزی برای مدیریت زمان شناخت عامل اصلی هدر رفتن زمان است. پس به عنوان یک دانش آموز جویای موفقیت در مرحله اول باید ببینید زمانهایتان بیشتر به چه شکلی از بین میرود. برای این کار کافیست تا برنامه هفته گذشته خود را تجسم کنید و وقتی این کار را انجام دادید در این تجسم خود در جستجوی زمانهایی باشید که هدر داده اید. در حین انجام این کار باید مداد و کاغذی داشته باشید که کشفیات خود را حین این مکاشفه درونی در ان یادداشت کنید!
وقتی توانستید زمانهایی که در هفته اخیر به فنا داده اید را تجسم کرده و علت هر کدام را برای خودتان مشخص کنید میتوانید به این نتیجه کلی برسید که آیا اهمال کاری مشکل اصلی شماست یا مهارت نه گفتن ضعیف باعث تلف شدن زمانتان میشود؟ یک فرض دیگر این است که شاید عملکرد شما خوب بوده و صرفا کمالگرایی شما باعث ایجاد این حس در شما میشود (لطفا در انتخاب این گزینه به عنوان علت اتلاف وقتتان احتیاط به خرج دهید و تنبلی خود را گردن کمالگرایی احتمالیتان نندازید)!!
۲٫ سیاست اتخاذی شما برای بهبود مدیریت زمانتان مستقیما به علت اتلاف وقتتان برمیگردد
هر علت اتلاف وقت یک راه حل ویژه برای خود دارد. انتظار معجزه از کسی را نداشته باشید. در نهایت این خود شمایید که باید برای حل مشکل خود آستین بالا بزنید. دیگران صرفا میتوانند راهنمای شما باشند. هیچکس درون شما نیست و نمیتوانند دنیا را از دید شخصی شما ببیند پس هیچکس نیز نمیتواند جواب تمام سوالات شما را به شما بدهد. بعد از یافتن علت اتلاف وقتتان به دنبال راه حل های بومی سازی شده مناسب شرایط خودتان بگردید. توصیه های عمومی لازم برای یک مدیریت زمان مناسب در این مقاله به شما اطلاع رسانی میشود و انتخاب بهترین گزینه و نحوه اجرای آن به شما باز میگردد.

۳٫ از کارهای خود لیست تهیه کنید
داشتن لیست از کارهایی که باید انجام شوند اولین قدم در هر اقدامی برای مدیریت زمان است. تا شما تصویر دقیقی از آنچه باید انجام دهید نداشته باشید به تبع نمیتوانید برنامه ریزی درستی از آنچه باید انجام شود داشته باشید. هیچ فرد موفقی بدون یک لیست خوب نوشته شده وجود ندارد، از این بابت مطمئن باشید.
۴٫ لیست خود را منطقی ببندید
میتوانید تمام کارهایی که از زمان های باستان! قصد انجام دادنشان را داشتید را در برنامه هفتگی خود جای دهید و از انجام نشدن ان مطمئن باشید. یک لیست موفق لیستی است که واقع بینانه و بر اساس اولویت های واقعی شما نوشته شده باشد پس خودتان بهترین کسی هستید که میتواند یک لیست واقع بینانه از کارهای موجود برای انجام دادن تهیه کند. سعی نکنید تمام کارهای ممکن را در لیست هفتگی خود جای دهید. سعی کنید با یک سیر منطقی پیش بروید.
۵٫ اگر لیست روزانه مقدور نیست لیست هفتگی تهیه کنید
خیلی طبیعی است اگر نتوانید به برنامه روزانه مقید بمانید. اتفاقا یکی از مشکلاتی که اکثرا منجر به شکست برنامه ریخته شده میشود یک لیست روزانه سفت و سخت و سنگین است. ممکن است خیلی اتفاقات گوناگون در زندگی شما اتفاق بیافتد که خارج از توانایی کنترل شماست. اگر بر حسب قضا یکی از این گونه کارها مانع اجرا شدن برنامه روزانه سنگین شما شده و فردای ان روز هم نتوانید شکست اتفاق افتاده را جبران کنید، کم کم به این سو پیش خواهید رفت که اعتقاد و پایبندی خود به کل برنامه را نیز از دست دهید.
۶٫ روی مهارت نه گفتن خود کار کنید.
بعضا مشکل اصلی ما نه در مدیریت زمان بلکه در اجرای آن است. ممکن است بعضی پیشنهادات به قدری وسوسه انگیز باشند که مقاومت در مقابلشان سخت باشد ولی چسبیدن به برنامه زمانی و هدفتان بسیار مهمتر از این لذت های زودگذر است. یاد بگیرید که قاطعانه در برابر مزاحمان برنامه زمانیتان بیاستید و نه بگویید تا بتوانید برنامه تان را طبق موعد مقررتان به پایان برسانید.

۷٫ از کاغذ های یادآوری استفاده کنید.
قرار نیست که شما بر تمام جزئیات برنامه خود مسلط باشید و همه جزئیات را نیز در یاد نگه دارید. ذهن شما گنجایش محدودی دارد و این گنجایش محدود در شرایط پراسترس حتی محدودتر میشود. برای غلبه بر فراموشی محتوای برنامه درسی و ساعت های مدنظرتان از کاغذ های یاداوری استفاده کنید. این کاغذ ها به شما میگویند که الان باید چه کاری انجام دهید و اینگونه علاوه بر فراموشی، بهای اهمال کاری را نیز برای خود افزایش میدهید. یعنی با جلو چشم بودن برنامه تان در طول روز دیگر نمیتوانید به این سادگی آن را نادیده بگیرید.
۸٫ دروس و کارهای روزانه خود را اولویت بندی کنید
مسلما تمام کارهای شما دارای ارزش و اولویت یکسانی نیستند. سعی کنید با یک دید منطقی و بزرگسالانه به برنامه خود نگاه کنید. کارهای روزانه خود را به دو قسمت درسی و غیردرسی تقسیم کنید و ببینید که چقدر از زمانتان صرف کارهایی میشود که در شرایط مهم کنکور، در راستای کنکور قرار ندارد. حتما اگر به میزان کافی تلاش کنید میتوانید میزان کارهای غیرضروری خود را کمتر کنید. پیشنهاد شخصی من این است که برای شروع از گوشی همراهتان شروع کنید.
۹٫ اینستاگرام خود را در اولین قدم پاک کنید
مشاوران آن همیشه بر این نکته تاکید کرده اند که استرس بیجا مانع پیشرفت است و باید سطح استرس منطقی باشد تا فرد بتواند عملکرد مناسب داشته باشد. ولی در این مورد کاملا اتفاق نظر وجود دارد که اگر به صورت خودجوش تا به حال اینستاگرام خود را پاک نکرده اید هم اکنون باید به صورت اجباری آن را پاک کنید. طبق تحقیقات معتبر، اینستاگرام مضرترین شبکه اجتماعی موجود بر روی کره ی زمین است و این مضر بودن در زمان کنکور که وقت و توجه شما ارزشی دوچندانی پیدا میکند بیشتر به چشم میخورد. اولا اینستاگرام توجه شما را از روی محتوای درسی برمیدارد و مشغول جذابیت های بصری خود میکند. دوما شما معمولا زمانی بیشتر از آنچه در نظر گرفته بودید صرف اینستاگرام میکنید و البته انگیختگی و هیجانی که محتوای اینستاگرام به شما وارد میکنند مدت زیادی طول میکشد تا از ذهن شما خارج شود تا شما دوباره آماده مطالعه مفید شوید. در نهایت حتی بعد از خروج محتوای اینستاگرام از ذهن خوداگاهتان، مدت زمان بیشتری طول میکشد تا تاثیرات انها از ذهن ناخوداگاهتان خارج شود. پس بهتر است به عنوان یک دانش اموز بااراده همین الان و حداقل تا روز کنکورتان دور اینستاگرام را یک خط قرمز کشیده و با آرامش بیشتری به ادامه مطالعه تان بپردازید.