ژوئن, 2018 بدون نظر دانش آموزان, مشاوران, مقالات, والدین

استراتژی تعیین زمان در پاسخ دهی به سوالات کنکور میتونم بگم حرف اول کنکور و رقابت کنکوریها را میزنه. این زمان است که رقیب شما کنکوریهاست و به شما فرصت فکر کردن به سوالات را بده یا خیر. در این زمینه لازمه که از الان در سوالات آزمونهای شبیه سازی به آن عادت کنید.

?? آشنایی با دفترچه سوالات:
شما در دفترچه عمومی ۱۰۰ سوال از ۴ درس دارید که برای آن ۷۵ دقیقه مشخص شده است.
هم چنین در دفترچه تخصصی ۱۸۰ سوال برای ۱۶۵ سوال خواهید داشت.
دفترچه سوالات عمومی:
زبان و ادبیات فارسی عمومی: ۲۵ سوال ؛ ۱۸ دقیقه ؛ هر سوال ۴۲ ثانیه
زبان عربی عمومی: ۲۵ سوال؛ ۲۰ دقیقه؛ هر سوال ۴۸ ثانیه
دین و زندگی: ۲۵ سوال؛ ۱۷ دقیقه؛ هر سوال ۴۰ ثانیه
زبان انگلیسی: ۲۵ سوال؛ ۲۰ دقیقه؛ هر سوال ۴۸ ثانیه

دفترچه سوالات تخصصی:
ریاضی و آمار: ۲۰ سوال؛ هر سوال ۷۵ثانیه
اقتصاد: ۱۵ سوال؛ ۱۰ دقیقه؛ هر سوال ۴۰ ثانیه
ادبیات تخصصی: ۳۰ سوال؛ ۳۰ دقیقه؛ هر سوال ۶۰ ثانیه
عربی تخصصی: ۲۰ سوال؛ ۲۰ دقیقه؛ هر سوال ۶۰ ثانیه
تاریخ و جغرافیا: ۳۰ سوال (مجموع هر دو درس)؛ ۲۵ دقیقه؛ هر سوال ۵۰ ثانیه
علوم اجتماعی: ۲۰سوال؛ ۱۵ دقیقه؛ هر سوال ۴۵ ثانیه
فلسفه و منطق: ۲۵ سوال؛ ۲۵ دقیقه؛ هر سوال ۶۰ ثانیه
روانشناسی: ۲۰ سوال؛ ۱۵ دقیقه؛ هر سوال: ۴۵ ثانیه

?? انواع زمانبندی کنکوری:
اصل اول این است که شما نباید فریب این زمان بندی اعلام شده و مقرر برای سوالات را بخورید چرا که این زمان برای همه دروس در نظر گرفته شده و به نوعی توازن کلی در نظر گرفته شده است. لذا شما باید حواستان به این مسئله باشد که درسی مانند دین و زندگی را در زمان پیشنهادی آن که ۱۷ دقیقه است، زودتر پاسخ دهید تا بتوانید از آن درس و شبیه آن برای دروس دیگر، زمان ذخیره کنید که در نهایت بتوانید برای دروس عربی یا زبان و چه بسا فارسی وقت اضافه داشته باشید.

این قضیه، یک سوی ماجراست. سوی دیگر اینکه شما باید از بین سوالاتی که در نظر دارید، اولویت بندی زمانی داشته باشید و سوالات وقتکُش را تشخیص بدهید و در اولویت بعدی قرار دهید (البته قبلا توضیح داده ایم که واکنش شما به سوالات می تواند چند حاالت داشته باشد) لذا از این دست سوالات نیز زمانی را ذخیره و برای سوالات و درسهای زمانبَر استفاده نمایید.

پس مهم است که همه این استراتژیها را کاملا اجرا و تمرین و تکرار کنید آنقدر که برایتان روتین و روال عادی شود.

در این بین شاید کسانی از شما زمانهایی پیشنهادی و پیش فرض را شنیده باشید که (متاسفانه تا حد زیادی هم همه گیر است) جای بحث دارد. چرا که پیش فرض دانستن این زمانها برای هر درس، اگرچه کاری به ظاهر درست است اما این امکان بسیار وجود دارد که زمان پیش فرض شما برای هر درس، کافی نباشد و از قضا آن درس، سوالاتی متفاوت را در برداشته باشد که زمانی چه بسا بیشتر از زمان پیشنهادی را لازم داشته باشد؛ مانند آنچه در درس منطق و فلسفه طی دو سه سال اخیر اتفاق می افتد.

✍️ از آنچه تا اینک گفتم یک جمع بندی کنم:
شما از نظر زمان پاسخگویی با چند نوع زمان روبرو هستید:
۱٫ زمان پیشنهادی سازمان سنجش
۲٫ زمان لازم هر درس براساس دانش و آمادگی شما (که عددی متفاوت است)
۳٫ زمان پیش فرض شما قبل از جلسه (که همان زمان پیشنهادی پیشفرض برای ذخیره زمان است)

معلّم مشاور, [۰۹.۰۶.۱۸ ۱۸:۱۷]
? چاره چیست؟
بنظرم از این سه دسته زمان که الان با آن آشنا شدید زمانی را هم اضافه کنید؛ و آن زمان، زمان استراتژیک است.

زمانی که از مجموع همه زمانها استخراج و استنباط شده و برای هر داوطلب و هر درس و چه بسا هر کنکور سراسری متفاوت خواهد بود. و این زمان نیز از ترکیب همه زمانها به دست می آید؛ به عبارت دیگر زمان پیش فرض خوب است اما باید محتاط بود چرا که ممکن است کافی نباشد و درس چالش برانگیزی در کنکور را پیش رو داشته باشید. زمان پیشنهادی سازمان سنجش اگرچه استاندارد است اما در واقع بر لبه تیغ حرکت می کنید؛ زمان لازم شما نیز قاعدتا درست است اما ما میخواهیم شرط «کافی»بودن در این زمان نیز رعایت شود؛ تا بتوانید یکبار مروری به سوالات بی پاسخ یا دو به شک یا زمانبر داشته باشید.

از این روی باید زمانی برای مرور و برگشت به سوالات نیز داشته باشیم و مدّنظر داشته باشیم.
این همان زمان استراتژیک است که باید داشته باشید و به آن برسید. البته فاز نهایی و عملی این زمان، تنها سر جلسه کنکور اجرایی و مشخص خواهد شد. شما در این مدت تنها یک برآورد از زمان گروه دوم را باید داشته باشید.

این را هم بدانید که زمان پیشنهادی سازمان سنجش برای پاسخ دهی به تک تک سوالات فرض شده است ! لذا شما نیاز دارید به یک زمان استرتژیک که همه این ویژگیها را داشته باشد:
?فرصت مطالعه یکبار همه سوالات کنکور را داشته باشید(تا به دسته بندی و پاسخگویی به سوالات آسان و متوسط بپردازید).

?فرصت پاسخ دهی به همه سوالاتی که مسلط هستید و البته زمانکُش نیستند را داشته باشید. (توضیح اینکه سوالات کنکور گاها زمانبَر هستند؛ یعنی اگرچه زمان مورد نیاز به پاسخ دهی آنها اندکی از عُرف و زمان استراتژیک زیاد است اما ارزش دارد؛ اما برخی سوالات هستند که می توان با صرف همان زمان برای همان یک سوال، به ۲ یا شاید هم ۳ سوال پاسخ داد؛ اینها سوالات زمانکُش هستند)

مهم است که بدانید شما برای دست یابی به زمان استراتژیک فاکتورهای زیادی را باید در نظر بگیرید؛ از جمله قدرت و میزان تسلط شما در هر درس. قدرت مدیریت زمان شما . سطح سوالات . میزان کنترل شما بر جلسه کنکور و . . . و از آنجا که همه این فاکتورخها برای همه داوطلبان نمی تواند یکشان باشد، پس زمان استرتژیک هم بسته به این فاکتورها در هر داوطلب، متفاوت است.

موفق باشید و بمانید

برچسب ها