مرداد, ۱۳۹۷ بدون نظر تازه های دنیای آموزش, تازه های سایت

اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری سال ۱۳۹۷، تاریخ، محل و نحوه توزیع دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی (دفترچه شماره ۲)، همچنین زمان و نحوه تکمیل فرم انتخاب رشته‌های تحصیلی اینترنتی برای آن دسته از داوطلبانی که با توجه نتیجه کارنامه، مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی در آزمون سراسری سال ۱۳۹۷ شده‌اند
ضمن آرزوی موفقیت برای داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری سال ۱۳۹۷ بدین وسیله به اطلاع کلیه داوطلبان آزمون مذکور می‌رساند که نتیجه اولیه این آزمون به صورت کارنامه تهیه و روی پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان به آدرس: www.sanjesh.org قرار گرفته است. هر یک از داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری سال ۱۳۹۷ می‌توانند به منظور اطلاع از نتیجه آزمون خود و مشاهده کارنامه نتایج اولیه و تهیه پرینت از آن، به پایگاه اطلاع‌رسانی مذکور مراجعه و با وارد نمودن شماره پرونده، نام کاربری، رمز ورود و شماره شناسنامه یا شماره داوطلبی، نام خانوادگی، نام، شماره شناسنامه و سال تولد یا شماره پرونده، کد رهگیری و شماره شناسنامه اقدام نمایند.
ضمناً آن دسته از داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی در این آزمون شده‌اند، می‌توانند برای دریافت دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی (شماره ۲) آزمون سراسری سال ۹۷ و انتخاب رشته، به شرح ذیل اقدام نمایند.
۱- مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان و تهیه پرینت دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی (شماره ۲) و بخش پیوست‌ها (شامل توضیحات و شرایط و ضوابط دانشگاه‌ها مؤسسات آموزش عالی)، دفترچه هر یک از گروه‌های آزمایشی و بخش پیوست‌ها به تفکیک از صبح روز سه‌شنبه مورخ ۹/۵/۱۳۹۷ روی پایگاه اطلاع‌رسانی مذکور قرار گرفته است.
۲- دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی ( دفترچه شماره ۲) این آزمون از صبح روز سه‌شنبه مورخ ۹/۵/۹۷ لغایت روز شنبه مورخ ۲۰/۵/۹۷ در کلیه باجه‌های روزنامه فروشی سراسر کشور توزیع می‌گردد. آن دسته از داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی گردیده‌اند، در صورت تمایل به دریافت دفترچه شماره ۲، می‌توانند با مراجعه به باجه‌های روزنامه فروشی شهرستان محل اقامت خود و با پرداخت مبلغ ۰۰۰/۱۵ (پانزده هزار) ریال بابت هر دفترچه به عنوان کارمزد توزیع دفترچه راهنمای انتخاب رشته، در مهلت معین نسبت به دریافت آن اقدام نمایند. لازم به تاکید است که دفترچه مذکور رایگان بوده و بجز هزینه‌ای که برای کارمزد توزیع، تعیین گردیده، هزینه‌ای دیگری نباید پرداخت گردد. لازم به توضیح است که متن مربوط به بخش پیوست‌ها (شامل توضیحات و شرایط و ضوابط دانشگاه‌ها مؤسسات آموزش عالی)، در داخل متن دفترچه چاپ شده موجود نیست و منحصراً به صورت اینترنتی از سایت این سازمان قابل دریافت است.
۳- به اطلاع می‌رساند که دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی برای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی سال ۱۳۹۷ حاوی کلیه شرایط و ضوابط اختصاصی رشته‌های مختلف تحصیلی دوره‌های روزانه، شبانه، مجازی، پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد و کلیه رشته‌های تحصیلی که پذیرش در آنها صرفاً براساس سوابق تحصیلی است، رشته‌های تحصیلی مؤسساتی که به روش نیمه‌متمرکز دانشجو می‌پذیرند، دانشگاه پیام‌نور (آموزش از راه دور)، مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و همچنین توضیحاتی درباره نحوه تکمیل فرم انتخاب رشته توسط داوطلبانی که بر اساس مندرجات کارنامه مجاز به انتخاب رشته در هر یک از دوره‌های فوق‌الذکر هستند، همچنین نحوه مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور و نحوه تکمیل نمودن فرم انتخاب رشته است.
۴- هر یک از داوطلبان گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی، که مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، باید دفترچه راهنمای انتخاب رشته گروه آزمایشی ذی‌ربط را دریافت نمایند.
۵- هر یک از داوطلبان گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی که بر حسب مورد، مجاز به انتخاب رشته از گروه آزمایشی هنر یا زبان‌های خارجی یا هم گروه هنر و هم زبان‌های خارجی هستند، علاوه بر دفترچه راهنمای انتخاب رشته گروه آزمایشی اصلی، یعنی علوم ریاضی و فنی یا علوم تجربی یا علوم انسانی، باید دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی را نیز دریافت نمایند.
۶- داوطلبانی که منحصراً در گروه‌های آزمایشی هنر یا در گروه آزمایشی زبان‌های خارجی یا در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، باید منحصراً دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی گروه‌های هنر و زبان‌های خارجی را دریافت نمایند.
۷- به داوطلبان مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی آزمون سراسری سال ۱۳۹۷ از تاریخ انتشار نتیجه اولیه فرصت داده می‌شود که ابتدا نسبت به تهیه و مطالعه دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی (دفترچه شماره ۲) گروه آزمایشی مربوط، توضیحات مندرج به بخش پیوست‌ها و دستورالعمل نحوه انتخاب رشته اینترنتی (این دستورالعمل از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان قابل دریافت است) اقدام نموده و کدرشته محل‌های مورد نظر خود را (برابر ضوابطی که در دفترچه راهنمای انتخاب رشته درج گردیده) استخراج و به ترتیب تقدم علاقه مرتب نمایند و پس از آن، کدرشته‌های انتخابی خود را ابتدا در فرم پیش‌نویس مندرج در دفترچه راهنمای انتخاب رشته درج و پس از اطمینان از صحت کدرشته محل‌های انتخابی، به مدت شش روز (از روز دوشنبه ۱۵/۵/۹۷ لغایت روز شنبه ۲۰/۵/۹۷) براساس دستورالعمل نحوه انتخاب رشته اینترنتی با وارد کردن شماره پرونده، نام کاربری، رمز ورود و شماره شناسنامه یا شماره پرونده، کدرهگیری و شماره شناسنامه، کدرشته محل‌های تحصیلی مورد علاقه خود را از رشته‌های تحصیلی گروه آزمایشی مجاز یا گروه‌های آزمایشی مجاز در دوره‌های مختلف روزانه، شبانه، مجازی و پردیس خودگردان دانشگاه‌ها، موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی، دانشگاه پیام‌نور ثبت نموده و نسبت به تکمیل فرم مذکور در مدت زمانی که در نظر گرفته شده است اقدام نمایند. بدیهی است که پس از تایید نهایی کدرشته‌های انتخابی از سوی داوطلب، شماره ۱۵ رقمی از سوی سیستم به عنوان رسید انتخاب رشته در اختیار داوطلب قرارداده خواهد شد. این رسید، پس از انجام کامل مراحل و ارسال اطلاعات، در یک صفحه مجزا ارایه می‌شود. داوطلبان باید توجه داشته باشند که فقط یک بار اجازه انتخاب رشته به هر داوطلب داده می‌شود. ضمناً پس از انتخاب رشته و دریافت رسید ۱۵ رقمی نیز داوطلبان می‌توانند فرم انتخاب رشته خود را تصحیح و یا ویرایش نمایند.
تذکرات مهم :
۱- به داوطلبان توصیه می‌گردد که پس از دریافت رسید از بخش مشاهده اطلاعات، حتماً از فهرست کدرشته‌های انتخابی خود در فرم انتخاب رشته اینترنتی که بالای آن رسید ۱۵ رقمی و شماره پرینت درج گردیده است، یک نسخه پرینت تهیه نموده و به دقت آن را بازبینی و مشاهده نمایند و در صورت مشاهده اشکال در کد رشته‌محل‌های درج شده در فرم انتخاب رشته، با مراجعه به بخش ویرایش فرم انتخاب رشته آن را اصلاح نمایند. ضمناً لازم است که داوطلبان، پرینت فهرست کدرشته محل‌های انتخابی را تا زمان اعلام نتایج نهایی نزد خود نگهداری نمایند.
۲- داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته هستند، برای اینکه مراحل انتخاب رشته‌های تحصیلی را با موفقیت به پایان برسانند و مشکلی برای آنان به وجود نیاید، لازم است که اطلاعیه‌های این سازمان، دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی و شرایط و ضوابط مؤسساتی را که به صورت شرایط خاص پذیرش می‌نمایند و همچنین دستورالعمل نحوه انتخاب رشته اینترنتی را به دقت مطالعه نمایند.
۳- کلیه دانش آموزان دوره پیش‌دانشگاهی، به شرط قبولی و اخذ گواهینامه دوره پیش‌دانشگاهی، حداکثر تا پایان شهریور ماه ۱۳۹۷ حق انتخاب رشته خواهند داشت.
۴- داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری سال ۱۳۹۷ مشمول توضیح ذیل، حق انتخاب رشته‌های تحصیلی دوره روزانه آزمون سراسری سال جاری را ندارند و بدیهی است که در غیر این ‌صورت، به عنوان متخلف تلقی می‌شوند و برابر مقررات مربوط با آنان رفتار خواهد شد.
۴-۱- پذیرفته شدگان رشته های تحصیلی دوره‌های روزانه (اعم از متمرکز یا نیمه متمرکز، پذیرش با آزمون یا صرفاً با اعمال سوابق تحصیلی) آزمون سراسری سال ۱۳۹۶، منحصراً برای شرکت در گزینش رشته‌های تحصیلی، دوره‌های غیر روزانه آزمون سراسری سال ۱۳۹۷، به شرط اینکه تا تاریخ ۲۰/۱۲/۹۶ نسبت به انصراف قطعی اقدام نموده باشند و در صورت داشتن سایر شرایط و ضوابط از جمله مقررات نظام وظیفه، مجاز به ثبت‌نام و شرکت در آزمون بوده‌اند؛ در غیر این صورت، مجاز به ثبت‌نام و شرکت دراین آزمون نخواهند بود.
۴-۲- پذیرفته‌شدگانی که از سال ۱۳۶۳ به بعد دو بار در دوره‌های روزانه آزمون‌های سراسری دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش ‌عالی کشور پذیرفته شده‌اند، منحصراً برای شرکت در گزینش رشته‌های تحصیلی دوره‌های غیرروزانه آزمون سراسری سال ۱۳۹۷ به شرط اینکه تا تاریخ ۲۰/۱۲/۹۶ نسبت به انصراف قطعی اقدام نموده باشند و در صورت داشتن سایر شرایط و ضوابط، از جمله مقررات نظام وظیفه، مجاز به ثبت‌نام و شرکت در آزمون بوده‌اند؛ در غیر این صورت، مجاز به ثبت‌نام و شرکت در این آزمون نخواهند بود.
۵- بر اساس ضوابط آزمون سراسری سال ۱۳۹۷، منحصراً آن دسته از داوطلبانی که دارای مدرک پیش‌دانشگاهی یا شاغل به تحصیل در دوره پیش‌دانشگاهی یا دارای مدرک کاردانی (فوق دیپلم) بوده‌اند، یا حداکثر تا تاریخ ۳۱/۶/۱۳۹۷ نسبت به اخذ مدرک تحصیلی خود اقدام نمایند، حق ثبت‌نام و شرکت در آزمون را داشتند. آن دسته از دانشجویان شاغل به تحصیل در دوره کاردانی که تا تاریخ تعیین شده موفق به اخذ مدرک تحصیلی دوره کاردانی (فوق دیپلم) نگردند، و همچنین آن دسته از داوطلبان نظام جدید آموزش متوسطه که به دوره پیش‌دانشگاهی راه نیافته‌اند، مجاز به ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۹۷ نبوده‌اند. بدیهی است که این افراد، چنانچه در آزمون شرکت نموده و مجاز به انتخاب رشته تلقی شده باشند، مجاز به تکمیل فرم انتخاب رشته نیستند و در صورت تکمیل فرم انتخاب رشته، از گزینش نهایی حذف می‌شوند و برابر مقررات با آنان رفتار خواهد شد.
تبصره: داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری سال ۱۳۹۷ که دیپلم آنان کار دانش یا فنی و حرفه‌ای نظام جدید است، طبق ضوابط، مجاز به شرکت در آزمون نبوده‌اند؛ مگر اینکه دارای مدرک فوق دیپلم بوده یا دوره پیش دانشگاهی را گذرانده باشند.
۶- دانشجویان دوره روزانه (سنوات قبل) برای شرکت در آزمون، باید، در صورت داشتن شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای شرکت در آزمون، حداکثر تا تاریخ ۲۰/۱۲/۹۶ از رشته‌ای که در آن مشغول تحصیل بوده‌اند، انصراف می‌دادند؛ در غیر این صورت، حتی در صورت انصراف بعد از تاریخ ۲۰/۱۲/۹۶، در صورت قبولی در این آزمون، قبولی آنها باطل خواهد شد.
۷- داوطلبان، در صورت مشاهده مغایرت در سهمیه (برای داوطلبان متقاضی سهمیه ایثارگران) یا درخواست اعمال سهمیه ایثارگران، لازم است که حداکثر تا تاریخ ۱۶/۵/۹۷ به ارگان‌های مربوط مراجعه و موضوع علت عدم تایید سهمیه یا درخواست اعمال سهمیه را پی‌گیری نمایند. بدیهی است که در صورت تایید سهمیه آنان از طرف ارگان ذی‌ربط و اعلام تایید حداکثر تاتاریخ ۲۰/۵/۹۷ به این سازمان، سهمیه آنان اعمال خواهد شد؛ در غیر این صورت، بعد از تاریخ مذکور (۲۰/۵/۹۷) اقدامی درخصوص اعمال سهمیه ایثارگران به عمل نخواهد آمد.
۸- چنانچه مشمول اعمال سوابق تحصیلی دیپلم یا پیش‌دانشگاهی یا هر دوی آنها هستید و در رابطه با عنوان دیپلم، سال اخذ دیپلم، نمرات سوابق تحصیلی دیپلم، عنوان پیش‌دانشگاهی، سال اخذ پیش‌دانشگاهی و نمرات سوابق پیش‌دانشگاهی مندرج در این کارنامه، اشکالی مشاهده نمودید، لازم است که حداکثر تا تاریخ ۱۶/۵/۹۷ با همراه داشتن کارنامه به منطقه آموزش و پرورش شهرستان مربوطه مراجعه کنید بدیهی است مواردی که ازطرف مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش و حداکثر تا تاریخ ۲۰/۵/۹۷ تایید و به این سازمان اعلام گردد، اعمال خواهد شد؛ در غیر این صورت، اقدامی در این زمینه به عمل نخواهد آمد.
داوطلبان گرامی، در صورت لزوم، می‌توانند حداکثر تا تاریخ ۱۷/۵/۹۷ سؤال یا سؤالات خود را با بخش پاسخگویی اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی: www.sanjesh.org مطرح کنند یا با تماس تلفنی در ساعت اداری با شماره تلفن‌های: ۴۲۱۶۳-۰۲۱ در میان بگذارند و از مراجعه حضوری به این سازمان اکیداً خودداری نمایند.
روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور

برچسب ها