می, 2018 بدون نظر دانش آموزان, مشاوران, مقالات

بالاترین موهبت در زندگی آرامش است و هر گاه در تلاطم های زندگی روزمره کمی آشفته می‌شویم پی می‌بریم که چه اندازه خاطر جمع و دل آرام می‌تواند به آدم احساس خوشبختی بدهد. همه می‌انیم که در دوران حاضر تنش و استرس اجتناب ناپذیر است. تجربه‌های جدید در زندگی همواره حدی از ناآرامی ذهنی، را به همراه دارد و باید بدانیم که نباید از این موضوع نگران باشیم؛ چرا که استرس در اغلب موارد محرک ما برای تلاش بیشتر و پیشرفت بهتر است. یکی از بهترین تکنیک های آرام سازی ذهن و کنترل افکار مزاحم که عامل اصلی آشفتگی است تکنیک تن آرامی یا ریلکسیشن است. تن آرامی یا ریلکسیشن (Relaxation)، تکنیکی است برای آرام سازی عضلات بدن. از آنجا که بین ذهن و تن ارتباط تنگاتنگی وجود دارد، هرچه که شما در جسم خود آرامش بیشتری برقرار می کنید، در ذهنتان نیز آرامش بیشتری برقرار می شود. اینجا می توان از تعبیر زیبای شیخ بهایی بهره جست که: “از کوزه همان برون تراود که در اوست.”بدن ما محمل و مسکن روح ماست و باید بطور مداوم از آن مراقبت نماییم تا ذهنی سالم و سرشار از آرامش داشته باشیم.
نام افکار مزاحم گویای ماهیت وجودی آن هاست. ممکن است شما به طور ارادی و آگاهانه نتوانید این افکار مزاحم را از ذهن خود خارج کنید اما می توانید آزادسازی و آرام سازی ذهن خود را از راهی غیر مستقیم انجام دهید. از آنجا که هر فکری (به ویژه افکار منفی مزاحم) عضلات را منقبض می کند، ما می آییم عضلات را آرام می کنیم و تنش و انقباضشان را از بین می بریم. در نتیجه این کار، افکار منفی خود به خود از ذهن ما خارج می شوند. اساس تن آرامی همین است: آرام سازی عضلات با قصد ایجاد آرامش و خلأ ذهنی. چرا که هرچه میدان فکری خالی تر باشد، تمرکز و توجه بر یک موضوع خاص، آسانتر می شود. می دانیم که مطالعه نیاز به تمرکز و آرامش ذهنی بسیار بالایی دارد که با کمک گرفتن از تکنیک های تن آرامی می توان به راحتی ذهن را پذیرای یادگیری و مطالعه نمود.

برای انجام تکنیک های تن آرامی باید بدن در وضعیت راحتی قرار بگیرد. “صحیح قرار گرفتن” اصل اساسی تن آرامی است. سر باید در امتداد تنه باشد و ستون فقرات صاف قرار گیرد. این وضعیت برای سر و ستون مهره ها بسیار مهم است. ریلکس را در دو وضعیت می توانید انجام دهید:
۱. نشسته: در وضعیت نشسته حتی الامکان روی یک صندلی بنشینید، دستها را روی رانهای خود قرار دهید یا آویزان کنید. به پشتی صندلی یا دیوار تکیه دهید. پاها را کمی از هم باز کنید و در یک وضعیت ساده روی صندلی بنشینید و تمرین را شروع کنید.

۲. خوابیده: در وضعیت خوابیده به صورت طاقباز و به پشت بخوابید. کف دست به سمت بالا باشد و پشت دست به روی زمین قرار بگیرد. پاها را کمی از هم باز کنید. دستها با پاها در تماس نباشند. برای آن که سرتان خیلی به عقب خم نشود و در امتداد تنه باقی بماند، می توانید از یک بالش کوچک استفاده کنید. دقت کنید که بالش شما خیلی بلند نباشد و سر به جلو خم نشود. می توانید در هر کدام از این وضعیتها که می خواهید اعم از نشسته یا خوابیده ریلکس را انجام دهید. وقتی نمی خواهید بعد از ریلکس خوابتان ببرد تمرین را نشسته انجام دهید. مثلاً صبحها بعد از بیدار شدن بهتر است در وضعیت نشسته ریلکس کنید چون نمی خواهید خوابتان ببرد و شبها بهتر است در وضعیت خوابیده تمرین کنید و با ریلکس به خواب روید.

تن ارامی

پس از قرار گرفتن در وضعیت مطلوب چنان که شرح داده شد، عضلات بدن را در هشت مرحله از تنش و بی قراری رها می کنیم. به این ترتیب:
۱. پای راست خود را از انگشتان تا کمر در ذهن خود مجسم کنید. آن را احساس کنید و فرمان رها شدن بدهید: “پای راست من، راحت و آرام شو.” هر جا که انقباض و تنشی احساس می کنید به طور ارادی آن را آزاد کنید و به خود تلقین کنید: “پای راست من لحظه به لحظه شل تر و آرامتر می شود.” اکنون انبساط و آرامش را در پای راست خود حس کنید.
۲. پای چپ خود را به همان صورت مجسم و احساس کنید. فرمان دهید: ” پای چپ من راحت و آرام شو.” به طورارادی پای چپ خود را رهاتر و شل تر کنید و به خود تلقین کنید که لحظه به لحظه چنین می شود. پای چپ ِ آرام شده ی خود را احساس کنید.
۳. اکنون هر دو پایتان در نهایت راحتی و آسودگی است. ذهن خود را متوجه دست راست خود کنید. از انگشتان تا شانه را در ذهن خود ببینید و فرمان دهید: “دست راست من منبسط و آرام شو.” دست راست خود را شل کنید و به خود بگویید که لحظه به لحظه شل و شل تر می شود.
۴. حالا دست چپ خود را به همان صورت مجسم کنید و فرمان دهید: “دست چپ من راحت و آرام شو.” ببینید که دست چپ شما هر لحظه آرام تر و شل تر می شود.
۵. حالا عضلات شکم، پهلوها، پشت و کمر خود را دور تا دور مجسم کنید و فرمان دهید: “عضلات شکم و پشت من، سنگین و آرام شوید.” به خود تلقین کنید که عضلات شکم و پشت شما هر لحظه آرام و آرام تر می شوند و به طور ارادی عضلات شکم و پشت شما هر لحظه شل و آرام می شوند.
۶. حالا نوبت به عضلات سینه و پشت کتفها می رسد. مجسم کنید و فرمان ذهنی بدهید و عضلات را رها نمایید.
۷. اکنون که بدن شما از گردن به پایین، کاملاً رها و آرام است به عضلات صورت خود فکر کنید. عضلات صورت، در آرامش اهمیت بسیاری دارند. به خود فرمان دهید: “عضلات صورت من رها، راحت و آرام شوید.” پیشانی را بیندازید. ابروها افتاده باشد. به ویژه دور چشمها را راحت کنید. گونه ها را افتاده و رها کنید و فک پایین را کاملاً آرام نمایید. به خود تلقین کنید که عضلات شما هر لحظه رهاتر و آرامتر می شوند.
۸. در مرحله آخر، آرامش را در سر خود گسترش دهید. احساس گستردگی، خلأ و انبساط را در ذهن خود به وجود آورید. در این وضعیت، چند دقیقه بمانید. به هیچ چیز به جز آرامشی که بدن شما را در بر گرفته فکر نکنید. این بی فکری و خلأ، توانایی تمرکز حواس شما را پس از این به شکل چشمگیری افزایش می دهد. در همین حالت لبخندی بر لب بیاورید و با تصویرسازی ذهنی خود را در یک موقعیت لذت بخش تصور نمایید. با نفس های عمیق می توانید احساس آرامش و خوشبختی را در آغوش بگیرید و با انرژی و انگیزه به جریان مطالعه ی هدفمند خود مشغول شوید.

فراموش نکنید که زندگی و احساس زنده بودن با همین چالش ها و رقابت های سازنده و مفید معنی می یابد. پس در هیچ حالتی نباید اجازه دهیم بین ما و احساس آرامش فاصله بیافتد و اگر آشفتگی و خشم به سراغ مان می آید با تکیه بر نیروی درونی خود آن را به آرامش بدل نماییم. لطف پروردگار مهربان نیز همواره شامل حال ماست و این خود بزرگترین ساحل امن و آرامش است که می توان در کنار آن پهلو گرفت. صائب تبریزی چه زیبا سروده است که: “کشتی نوح چه اندیشه ی طوفان دارد.” پس در موج حادثات واثق به الطاف خداوندی باشید.

گردآوری: علی پیروی

علوم انسانی

برچسب ها