تیر, ۱۳۹۷ بدون نظر دبیران, مشاوران, مقالات

=گاهی اوقات با خودم میگم: چرا مطالبی رو که در قطار می‌خونم بیشتر و بهتر یادم می‌مونه؟ آیا این به خاطر طبیعت سفر توی قطاره؟ مثل حرکت و جریان داشتن تو یه وسیله نقلیه، توقف‌های دوره ای و تغییر منظره پشت پنجره قطار… شاید ترکیب همه  این‌ها باعث تقویت تمرکزی بشه که توی شرایط آشنا بدست اوردنش سخته! اما یکم که بیشتر فکر می‌کنم  با خودم میگم بر خلاف زمانی که توی خونه مشغول خوندن یه مطلب هستم، توی قطار هرازچندگاهی دوست دارم سرم رو از روی کتاب بردارم و مناظر بیرون رو تماشا کنم که همین “توقف لحظه‌ای” می‌تونه مصداق بارز “استراحت کوتاه مدتی” باشه که مورد اهمیت این مطالعه قرار می‌گیره.

روانشناسان دریافته‌اند که دوره‌های کوتاه استراحت پس از یادگیری و درک یک مطلب، به تحکیم و افزایش حافظه کمک می‌کند.

مطالعه حاضر نشان داد هنگامی‌که افراد بعد از یادگیری یک مطلب (مانند یادگیری رشته‌ای از اعداد)، به‌صورت کوتاه‌مدت استراحت می‌کردند، آن مطالب را بهتر از افرادی که راهبرد دیگری برای یادگیری داشتند، به خاطر می‌آوردند.

به نظر می‌رسد که این استراحت کوتاه‌مدت به تقویت حافظه کمک کرده و بازیابی را آسان‌تر می‌کند. از طرفی دیگر اگر پس از یادگیری یک مطلب مستقیماً بر روی کار دیگری تمرکز کنیم، دیگر حافظه فرصتی برای تقویت پیدا نمی‌کند.

۱۰ دقیقه استراحت:

در یک مطالعه جدید که باهدف تأثیر استراحت کوتاه‌مدت که بر روی تعدادی از آزمودنی قرار گرفت، به آزمودنی‌ها داستانی داده شد که در بین آن دوره‌های استراحت کوتاه‌مدت ۱۰ دقیقه‌ای تعیین می‌شد. نتایج به این صورت بود که حافظه آزمودنی‌ها پس از ۷ روز (با روش استراحت ۱۰ دقیقه‌ای) افزایش پیداکرده بود. درواقع افرادی که پس از ۷ روز راهبرد استراحت کوتاه‌مدت را انجام داده بودند، نسبت به افرادی که سعی به یادآوری داستان آن‌هم بدون وقفه و استراحت داشتند، عملکرد بهتری در یادآوری داستان داشتند.(دوار و همکاران، ۲۰۱۲).

ترجمه:هانیه غلامحسینی

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *