جولای, 2018 بدون نظر تازه های سایت, تازه های مشاوران, دبیران, مشاوران, مقالات

یکی از دغدغه های بزرگ دانش آموزان مخصوصا دانش آموختگان سیستم جدید آموزش و پرورش، کنکور است ! سال ۹۸ اولین سال کنکور این دانش آموزان بر اساس کتاب های تازه تالیف می باشد و متعاقبا استرس و تکاپو برای یافتن بهترین منبع هم بین آن ها وجود دارد.
حتما شما هم بار ها و بار ها به عنوان دبیر با این مدل سوالات که استاد بهترین کتاب کدام است یا فقط یک کتاب بخوانیم کافیست و.. در کلاس های درس یا جلسات مشاوره ای از جانب دانش آموزان خود روبرو شده اید!
یا شاید خود دانش آموز هستید و این سوالات برایتان بسیار حیاتی است.
اما بهترین پاسخ به این سوالات چیست؟
از آنجایی که دبیران، رسالت مهم پرورش افراد برای آینده کشور را برعهده دارند و می توانند در زمینه ی ایجاد علاقه، دغدغه مند کردن، پیشرفت شخصیتی و اجتماعی افراد نقش بسیار کلیدی داشته باشند، بنابراین نیاز است که پاسخ این سوالات را به خوبی برای دانش آموزان مشخص کنند. شما به عنوان دبیر، راهنما یا به عبارتی معلم.مشاور، بهترین منبع مطالعه برای دانش آموزان را چه نوع کتابی می دانید و چرا؟
بهترین منبع برای کنکور علوم انسانی چیست؟

اگر از ما بپرسید، می گوییم ناشر تخصصی علوم انسانی هستیم و این به این معنا نیست که فقط کتاب های علوم انسانی تالیف می کنیم( که البته همین کار را هم می کنیم) بلکه به این معناست که ما روش مطالعه و تدریس دروس علوم انسانی را می دانیم و کتاب های هر درس را کاملا تخصصی می نویسیم .
اولین و مهمترین منبع برای مطالعۀ دانش آموزان کتاب درسی است، اما کتاب های درسی نظام جدید تا حد زیادی مفهومی شده اند و دانش آموز برای پاسخ دادن به سوالات مفهومی کنکور نیازمند این است که در کنار کتاب درسی، از کتاب های کمک آموزشی استفاده کند.
چرا؟؟؟
یکی از مواردی که روز به روز در کنکور بیش از قبل برجسته می شود، تغییر رویکرد از حفظیات به یادگیری، درک مطلب و به دنبال آن مفهومی شدن سوالات است. خوشبختانه طراحان سوالات کنکور نیز دارند این رویکرد را که علوم انسانی رشتۀ حفظیات است و “حفظیت خوبه پس برو انسانی!” را کنار می گذارند. پس یکی از ویژگی های بهترین کتاب کمک آموزشی یا بهترین منبع مطالعه این است که مفهومی کار کرده باشد، نه حفظی.
یکی از ادعاها های ما در مشاوران آموزش از ابتدا همین بوده است که علوم انسانی اساسا رشته ی حفظیات نیست بلکه، باید روش مطالعۀ هر کدام از دروس علوم انسانی را به صورت تخصصی یاد گرفت .
به عنوان اولین ویژگی کتاب های جامع مشاوران آموزش، از درسنامه ها شروع می کنم. وقتی می گوییم درسنامه های کتاب های ما جامع و کامل است، به این معنا است که تمامی نکات، تک تک کلمات کلیدی کتاب، مفاهیم مرتبط مختلف در جای جای کتاب و فعالیت ها و پاسخ دهید های کتاب، تماما در درسنامه ها با توجه به نوع سوالات مطرح شده در هر درس در کنکور آورده شده است.
برای مثال در کنکور درس جامعه شناسی، حدود ۷ تا ۸ سوال مفهومی و ترکیبی مطرح می شود که گزینه های این تست ها یا مصادیقی که در صورت سوال آمده است همگی به صورت پراکنده در متن کتاب وجود دارد و عینا جملات خود کتاب است. بنابراین در درس جامعه شناسی بهترین درسنامه، درسنامه ای است که کلمات و جملات کتاب عینا در آن وجود داشته باشد و ارتباط بین مفاهیم مختلف را با استفاده از نمودار، مصداق یا جدول، کاملا نشان دهد.استفاده از تصاویر برای یک مفهوم و یا مرتبط کردن یک تصویر از کتاب با یک کلمۀ کلیدی نیز از مواردی است که در درسنامه به آن توجه شده است. برای مثال به تصویر(۱-۱) نگاه کنید:

روانشناسی

تصویر(۱-۱) کتاب جامعه شناسی جامع کنکوری مشاوران آموزش

اتفاقا درس جامعه شناسی را اصلا نباید حفظ کرد، یعنی دانش آموز حتی اگر تمامی جملات کتاب را حفظ کند نیز نمی تواند به سوالات کتاب پاسخ دهد، مثل روان شناسی! راه حل ما در این زمینه یادگیری کلید واژه هاست، بنابراین در درسنامۀ کتاب های مشاوران آموزش، کلید واژه ها را با رنگ آبی و به صورت برجسته به تحریر درآورده ایم. به تصویر (۱-۲) نگاه کنید

روانشناسی

تصویر (۲-۲) کتاب جامعه شناسی جامع کنکوری مشاوران آموزش
نکته ای که بسیار اهمیت دارد این است که اکثرا ما تمامی تمرکز خود را بر روی پروسه یادآوری قرار داده ایم در حالی که عمده ی توجه ما باید بر فرایند یادگیری باشد، تا یادگیری صورت نگیرد، یادآوری هم ارزشی ندارد زیرا با آن نمی توان تست های مفهومی و تحلیلی را پاسخ داد. پس درسنامه ی جامع و کامل باید تیتر بندی و ریز تیتر های دقیق، جزئی و شفاف داشته باشد که به محض دیدن یک جمله ذهن سریعا به آن ریزتیتر کلیدی معطوف شود.
برای مثال به تیتر بندی ها و ریز تیتر های درسنامۀ درس ۸ جامعه شناسی کنکوری مشاوران آموزش نگاه کنید.(تصویر۱-۳)

روانشناسی

تصویر(۱-۳) کتاب جامعه شناسی جامع کنکوری مشاوران آموزش

عنوان درس هویت است با چند تیتر کلی در کتاب درسی، که در کتاب مشاوران آموزش به ۲۰ ریزتیتر تقسیم شده است و این امر ذهن دانش آموز را متمرکز می کند و تشخیص می دهد که هر مفهوم به کدام تیتر تعلق دارد.
علاوه بر درسنامۀ جامع، کامل و کاربردی ویژگی های عمده ی دیگر کتاب های انتشارات مشاوران آموزش را برای شما همراهان همیشگی خواهیم گفت. با ما همراه باشید.
دپارتمان جامعه شناسی مشاوران آموزش
تنها ناشر تخصصی علوم انسانی.

برچسب ها