خرداد, ۱۳۹۷ بدون نظر دانش آموزان, مشاوران, مقالات

دانش آموزان خوب که قصد دارید از تابستان در آزمونهای مختلف چهار گزینه ای شرکت کنین، و داوطلبهای کنکور امسال و سال آینده که در آزمون شرکت می کنین یا خودتون توی خونه مشغول برگزرای آزمون شبیه سازی کنکور هستین، خیلی مهمه که یک اصل مهم در آزمون آزمایشی را بدانید و اون هم این که:

تحلیل آزمون از خود آزمون مهمتر است.
این جمله به این معنی هست که اگر شما در هر آزمونی در هر سطحی شرکتت میکنین،با هر نتیجه ای که از اون بدست میارین، اگر تحلیل آزمون نداشته باشید، در واقع تنها وقت خودتون هدر دادین. اما چرا؟ آیا واقعا اینطوری هست که اکثر مشاورها و پشتیبانها میگویند که آزمون بدون تحلیل، با آزمون ندادن فرقی ندارد.

بهتر است بدانید شما قرار است از یک آزمون چه چیزی را داشته باشید؟از آزمون باید چه چیزی عائدتان شود؟ که اگر تحلیل آزمون نداشته باشید، به این اهداف دست پیدا نکرده اید؟

مهمترین نتیجه ای که از یک آزمون آزمایشی قرار است شما داشته باشید این است که تلاش و مطالعه شما در مدت زمان مشخص برای هر آزمون، چقدر مفید و هدفمند و درست بوده و چقد توانسته اید در مسیر درست قدم بردارید؟ چه اندازه توانستید روش درست مطالعه در درسها را عملا پیاده سازی کنید؟

نکته اینجاست که اکثر دانش آموزان به همان درصدها و ترازهایی که در کارنامه آزمون خود مشاهده می کنند اکتفا میکنند و به تحلیل آن نمی پردازند. و اینجا دقیقا همان قسمتی است که اشتباه رایج صورت می گیرد و تحلیل سوالات و پاسخهای خود را رها کرده و نادیده می گیرند.

پس مهم است که شما چه سوالهایی را پاسخ نداده اید،کدام را پاسخ اشتباه نادرست داشتید و البته دلیل این پاسخ اشتباه چه بوده است؟

این همان تحلیل آزمون است که باید شما کنکوریها در این مدت در آزمونهای شبیه سازی کامل انجام بدهید و شما یازدهمی ها باید از همین اولین آزمونی که شرکت خواهید داشت، حتما به انجام آن مقید باشید.

در این پست، بخشی از این اصول را آموزش خواهیم داد.

✅این مهم است که کدام سوال را پاسخ نداده اید! سوال را اصلا خوانده بودید؟ متوجه مطلوب سوال شده بودین و پاسخ ندادین چون پاسختان یا دانش شما در آن زمینه ناقص بود؟ یا حتی ممکن است هیچ یک از اینها نباشد و شما پاسخی درست داستید و جلوی همان سوال در دفترچه سوالات هم، درست علامت زده اید اما گویا پاسخ را وارد نکردید!

هر کدام از این دلایل برای پاسخ ندادن شما، باید مشخص شده و البته برای برطرف کردن آن در صورت تکرار مداوم در آزمونها، برطرف شود. دقت کنید که به شرط تکرار مداوم می توان نسبت به آنها حساسیت نشان داد وگرنه اشتباه موردی و پراکنده در هر آزمونی می تواند پیش بیاید.

راه حل هایی پیشنهادی: اگر شما پاسخ را در دفترچه سوالات علامت می زنید اما در پاسخبرگ وارد نمی کنید، توصیه میکنم این کار را حتما انجام بدهید:
چِک کردن لفظی و صوتی شماره سوال و پاسخ خودتان. به این معنی که وقتی در دفترچه سوال جلوی گزینه پاسخ را علامت می زنید، حتما با صدایی بسیار آرام همزمان از دفترچه سوالات به پاسخبرگ دست و چشمتان را منتقل کرده و در پاسخبرگ هم این صدا را تکرار کنید. به این شکل شما قاعدتا در هر سوال باید دو بار شماره سوال و پاسخ خودتان را تکرار کنید.
شما با این کار عملا از یک خطای دیگر در امان خواهید ماند؛ آن هم اینکه شماره سوالات را جابجا نمی کنید و پاسخهایتان پس و پیش نمی شوند.

#مشاوران_آموزش
#رستم_جو

برچسب ها