خرداد, ۱۳۹۷ بدون نظر دانش آموزان, مشاوران, مقالات

 

در ادامه این تحلیل به سراغ تست هایی بروید که پاسخ اشتباه داشتین. باید دلیل این اشتباه را بدانید. مهم است که آیا همچنان همان اشتباه را در وارد نمودن شماره گزینه تکرار کرده اید یا خیر!؟
یا نه، سوال را اشتباه پاسخ داده اید.
در مورد دلیل اول، در پست قبلی صحبت شد،اما اگر پاسختان آگاهانه اشتباه بوده است، باید دلیل این اشتباه را دانست: مفاهیم را نتوانستید تفکیک کنید و در مورد آنها دچار خطا شدین. مثل چپ و راست، با بلوک شرق و غرب یا تفاوت کمونیسم و مارکسیسم، تفاوت سکولاریسم و کمونیسم. یا منصوب و فتحه، مجرور و کسره،و . . .

در این خصوص باید بگوییم که خیلی تقصیر شما نیست؛ چون مفاهیم به طوری نسبی، مفروض شده هستند و این شما هستید که باید این فرضیات را بخاطر بسپارید اما گاها در یادآوری این یادسپرده ها دچار خطا می شوید.

ولی حتما راه حلی وجود دارد که این خطا کمتر شود؛ در مورد مفاهیمی که دچار خطای تکراری می شوید پیشنهاد میکنم کلید واژه تعریف کنید.

اما یک راه حل دیگر هم هست. و آن هم اینکه اگر کتابهای مشاوران آموزش را مطالعه و استفاده می کنید متوجه خواهید شد که نوع سوال یا حافظه ای است یا مفهومی یا کنکاشی یا ترکیبی. با یک حساب ساده از تعداد و نوع سوالات اشتباه شده، پی خواهید برد که با چه نوع از سوالات مشکل دارید. که مسلما در رفع نقص تاثیر خواهد داشت.

نکته جالب اینجاست که چرا وقتی پاسخ شما اشتباه است، باید در گزینه ها وجود داشته باشد!؟ شاید برای شما بسیار به ندرت اتفاق افتاده که پاسخ شما در گزینه ها نیست!
پس باید فکری کرد! راه حلهای پیشنهادی:
۱٫ مطلب را بخوانید و بجَوید و بخورید.
۲٫ خودتان را جای طراح سوال بگذارید.
۳٫پیش از ورود به گزینه ها، حتما اطلاعات لازم برای پاسخ به سوال را در ذهنتان حاضر و دسته بندی کنید تا در صورت مشاهده اطلاعات غیره، آنها را در همان نگاه اول حذف کنید.
۴٫ هرچقدر شما تست و تمرین بیشتری برای یافتن این نقاط ضعف خودتان داشته باشید، سر جلسه آزمونها درصد و ضریب خطای کمتری خواهید داشت و موفقتر خواهید بود.

موفق باشید و بمانید

#مشاوران_آموزش
#رستم_جو

برچسب ها

درصد تشابه سوالات کتاب‌های

مشاوران آموزش با کنکور ۹۸