ژانویه, 2019 بدون نظر تازه های دنیای آموزش

حسین توکلی در همایش تخصصی «بررسی شیوه های جدید پذیرش دانشجو در مراکز آموزش عالی» در دانشگاه بین المللی امام رضا(ع)، گفت: بر اساس مصوبه سال ۹۲ مجلس شورای اسلامی و مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو، حداقل ۸۵ درصد از ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته محل های دانشگاهی که متقاضی کمتری نسبت به رشته های دیگر دارد، در تمامی زیرنظام های آموزش عالی بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان انجام می شود و برگزاری کنکور برای ۱۵ درصد دیگر صورت می گیرد.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور افزود: در سال جاری بر اساس مصوبه شورای سازمان سنجش و پذیرش، قرار شد پذیرش تکمیل ظرفیت در ۸ هزار و ۷۷۰ کد رشته محل در بهمن ماه صرفا بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان صورت گیرد و از افراد متقاضی خواسته شده است که در صورت تمایل به کد رشته محل های اعلام شده، درخواست خود را برای ثبت نام به همان مراکز آموزش عالی ارسال کنند و محدودیتی برای انتخاب چند کد رشته وجود ندارد و در نهایت یک محل انتخابی برایشان انتخاب می شود.

وی افزود: همچنین یکی از سوالات داوطلبان آن است که متقاضیان حضور در کنکور ۹۸ دیگر نمی توانند در پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی مراکز آموزش عالی ثبت نام کنند؛ درحالی که متقاضیان هم امکان ثبت نام در پذیرش بدون آزمون را دارند و هم کنکور سراسری سال ۹۸ و بعد از اعلام نتایج این امکان برای دانشجو وجود دارد که دریکی از محل های کد رشته قبولی بدون آزمون و یا با آزمون مشغول به تحصیل شود.

توکلی تصریح کرد: در کنکور سال ۱۳۹۷، ۶۳/۵ درصد از کل داوطلبان شرکت کننده در کنکور را متقاضیان رشته های علوم تجربی تشکیل دادند و دلیل این بالا بودن تقاضا برای ورود به چند رشته خاص دانشگاهی مانند پزشکی بود که ظرفیت پذیرش کل آن ها به ۹ هزار نفر نمی رسید.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور یادآور شد: در دهه های گذشته ظرفیت پذیرش در دانشگاه ها بسیار پایین تر از تعداد متقاضیان ورود به دانشگاه ها بود، اما اکنون ظرفیت پذیرش دانشجو در ایران، بیشتر از تعداد متقاضیان ورود به مراکز آموزش عالی است و همین امر باعث یک ارتقای فرهنگی و علمی در کشور شده است.

وی افزود: از سال ۱۳۴۸ که نخستین کنکور رسمی توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار شد تاکنون به همه داوطلبان گفته شده است که سوالات و منابع کنکور تنها از محتواهای کتاب های درسی است و مطالعه دیگر کتاب ها، یک مطالعه آزاد است و هیچ سوالی از کتاب های کمک درسی و کمک آموزشی طرح نمی شود.

توکلی تاکید کرد: توصیه ما به دانش آموزان آن است که رشته هایی را انتخاب کنند که متناسب با علایق، خلق وخو و ویژگی های روحی و جسمی آن ها باشد و با شناخت، آگاهی و بینش کافی وارد این رشته ها شوند و به گفته و شنیده ها توجه نداشته باشند.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: اگر دانشجویی با علاقه و شناخت وارد یک رشته ای در مقطع کاردانی شود و خوب فارغ التحصیل شود بهتر از دانشجویی است که وارد یک رشته پزشکی یا مهندسی شده و بر اساس گفته ها و شنیده های دیگران آن را انتخاب کرده است و بعد از مدتی به این نتیجه می رسد که هیچ گونه علاقه مندی یا استعداد تحصیلی در آن رشته را ندارد که منجر به ترک آن رشته می شود و یا در صورت فارغ التحصیلی نمی تواند تعهد علمی لازم را نسبت به جامعه داشته باشد.

وی در ادامه با اشاره به سابقه و قدمت طولانی برگزاری کنکور در ایران، بیان کرد: نخستین کنکور رسمی در کشور در سال ۱۳۴۱ توسط تعدادی از همکاران دانشگاهی در یک استان به صورت متمرکز برگزار شد اما با نظر دستگاه های ذی ربط در سال ۱۳۴۷ اساس نامه مرکز آزمون شناسی ایران یا به عبارتی سازمان سنجش آموزش کشور به تصویب رسید و از سال ۱۳۴۸ برای نخستین بار تاکنون پذیرش دانشجو در کنکور سراسر توسط این مرکز همه ساله انجام می شود.

توکلی تعداد متقاضیان شرکت در کنکور سراسر سال ۱۳۴۸ را ۷۳ هزار و ۷۷۳ داوطلب ذکر کرد و افزود: ظرفیت پذیرش در همان سال ها هم بسیار محدود بود و تنها ۱۰ درصد داوطلبان توانستند وارد دانشگاه شوند.

به گفته وی، تا قبل از انقلاب فرهنگی، ۱۱ کنکور سراسری توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار شد و بعد از آن از سال ۱۳۶۱ تاکنون، این سازمان مجری برگزاری ۴۸ کنکور سراسری بوده است.

به گفته سخنگوی رسمی سازمان سنجش آموزش کشور، عده ای تصور می کنند که اگر کنکور سراسری حذف شود دیگر کاری برای سازمان سنجش آموزش کشور باقی نمی ماند؛ درحالی که سالانه بیش از ۱۵۰ آزمون مختلف توسط این سازمان برگزار می شود. به عبارتی در هر هفته به طور متوسط سازمان سنجش متولی برگزاری بیش از سه آزمون است که آزمون سراسری هم یکی از این آزمون ها است.

توکلی ادامه داد: سازمان سنجش آموزش کشور توانسته است با استفاده از متخصصان، برنامه ریزی های لازم را برای پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی داشته باشد و همه ساله اگر اطلاعات و دستورالعمل ها تغییر پیدا کند به موقع به داوطلبان اطلاع رسانی می شود.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *