سپتامبر, 2018 بدون نظر اخبار, تازه های سایت

از ۱۵ مردادماه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷ آغاز شده بود و بسیاری از داوطلبانی که سودای تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی را داشتند و به دلیل ظرفیت پایین گروه پزشکی در دانشگاه‌های داخل کشور خود را با محدودیت مواجه می‌دیدند، با تبلیغاتی مواجه شدند که آن‌ها را تشویق می‌کرد برای تحصیل به خارج از کشور بروند و از فرصت انتقال به دانشگاه‌های علوم پزشکی استفاده کنند
با وجود اینکه دائما تکرار می‌شود که قصد دور زدن کنکور را نداریم، اما در عمل این تسهیلات، دور زدن کنکور برای داوطلبان ۲ سال گذشته است. آن‌ها به هر حال بدون قبولی در کنکور می‌توانند به دانشگاه‌های داخل ورود پیدا کنند. همچنین درست است که بنا به گفته معاون وزیر بهداشت شهریه این افراد به صورت ریالی و معادل شهریه ارزی دریافت می‌شود، اما مشکل و اعتراض عمده به یک نوع تبعیض و نابرابری بین پذیرش این دانشجویان و دانشجویانی است که از ابتدا از طریق کنکور وارد دانشگاه شده اند
تسهیل انتقال به داخل این بار برای رشته‌های غیر پزشکی
در همین زمان در ۱۴ شهریورماه ۹۷ سازمان امور دانشجویان وزارت علوم نیز اعلام کرد با توجه به شرایط ارزی کشور و بنا به دستور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های خارج کشور برای انتقال به داخل کشور مساعدت بیشتری صورت خواهد گرفت.
بنا بر اصلاحیه آئین نامه جدید، متقاضیان انتقال به دانشگاه‌های داخل در تمام مقاطع تحصیلی تنها با گذراندن «یک ترم تحصیلی» در دانشگاه‌های مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خارج از کشور می‌توانند درخواست انتقال به دانشگاه‌های داخل را در سامانه سازمان امور دانشجویان ثبت کنند.
بر اساس اعلام سازمان امور دانشجویان؛ متقاضیان انتقال به دانشگاه‌های داخل کشور می‌توانند از طریق پورتال سازمان به نشانی portal.saorg.ir درخواست و مدارک خود را ارسال کنند. این تسهیلات صرفا در سال ۹۷ و برای دانشجویانی است که قبل از سال ۹۷ در دانشگاه‌های خارج از کشور ثبت نام کرده باشند، قابل اجرا است.
اعتراضات به تسهیل انتقال دانشجویان ایرانی به داخل
در همین زمینه برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و همچنین دانشجویان داخل کشور مخالفت خود را به تصمیم تسهیل انتقال دانشجویان به داخل اعلام کرده اند.
احمد توکلی، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت با ارسال نامه‌ای به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواستار تجدید نظر در مصوبه اخیر این وزارتخانه مبنی بر تسهیل ورود دانشجویان ایرانی خارج از کشور شده است.
به گفته توکلی این نامه به دنبال ثبت مطالبه جمعی از دانشجویان رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در سامانه هوشمند مطالبه گری دیده بان شفافیت و عدالت در مدت یک هفته و با ۶۱۰۰ امضاء نوشته شده است.
توکلی در این نامه یادآور شده است: دانشجویان این مصوبه را ظلمی فاحش نسبت به دانشجویان علوم پزشکی در داخل کشور و تبعیضی ناروا نسبت به داوطلبان شایسته¬‌تر از آن دانشجویان متمکن که جرمشان بی‌پولی است، می‌دانند. زیرا افرادی که قدرت رقابت با داوطلبان هموطن خویش را در گذراندن مراحل سنجش و گزینش ندارند، صرفاً با داشتن ثروت لازم برای تحصیل در دانشگاه‌های سهل‌الورود خارج از کشور به امتیاز ادامه تحصیل در رشته¬‌های پر طرفدار و پر رقابت دانشگاه‌های معتبر دولتی دست یابند.
دانشجویان این تسهیلات را ظلمی فاحش و تبعیضی ناروا نسبت به داوطلبان شایسته¬‌تر از آن دانشجویان متمکن که جرمشان بی‌پولی است، می‌دانند
همچنین جبار کوچکی‌نژاد، نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس درباره انتقال دانشجویان پزشکی محصل خارج از کشور به دانشگاه‌های معتبر داخلی، گفته است: از آنجا که این دانشجویان توانایی پذیرش در آزمون ورودی رشته پزشکی دانشگاه‌های داخلی را نداشتند ایجاد زمینه برای ادامه تحصیل آن‌ها در دانشگاه‌های معتبر ایران پس از گذراندن ۳۲ واحد اقدام مناسبی نبوده و به نوعی دور زدن قانون است.
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی افزود: در گذشته گذراندن حداقل ۷۲ واحد درسی برای انتقال دانشجویان پزشکی محصل خارج از کشور به دانشگاه‌های داخلی الزامی بود، اما درحال حاضر به دلیل نابسامانی‌های ارزی خانواده‌ها توانایی تامین ارز برای فرزندانشان را ندارند به همین دلیل به منظور بازگشت سریعتر دانشجویان این تعداد به ۳۶ واحد کاهش پیدا کرد.
کوچکی نژاد خاطر نشان کرد: گذراندن ۳۶ و حتی ۷۲ واحد درسی نمی‌تواند توجیه مناسبی برای اجازه ادامه تحصیل به دانشجویان پزشکی محصل خارج از کشور باشد، زیرا بسیاری از این دانشجویان به دلیل توانایی مالی با دور زدن قانون در رشته موردنظر خود ادامه تحصیل می‌دهند این اقدام به نوعی تضییع حقوق افراد است. بهتر است وزارت بهداشت برای جلوگیری از این گونه اقدامات تدبیری بیاندیشد
تمام این اتفاقات در مدت کوتاه دوماه و در تابستان و اوج مشکلات ارزی و پس از اعتراضات مختلف خانواده‌های دانشجویان ایرانی خارج از کشور رخ داد و در حالی که دو وزارتخانه آموزشی تاکید دارند که دلیل این تصمیمات ناگهانی، مشکلات ارزی است، اما کنکور دور زده شده است.
بر اساس قانون یک داوطلب کنکور در صورت پذیرفته شدن در دوره‌های رایگان آموزش عالی و ثبت نام نکردن، یکسال از شرکت در کنکور سال بعد محروم می‌شود. تسهیلات به نوعی اعلام شده است که داوطلبانی که سال گذشته نتوانسته اند پذیرفته شوند و یا در رشته‌های مورد علاقه پذیرفته نشده اند، در صورتی که به خارج از کشور رفته باشند با کمک این آیین نامه‌ها و با یک ترم تحصیل می‌توانند دوباره به داخل کشور و دانشگاه‌های معتبری که قبولی در آن‌ها سخت است، برگردند.
درست است که این تسهیلات به بهانه مشکلات ارزی ایجاد شده است، اما دانشجویان داخل کشور که از ورودی کنکور وارد دانشگاه شده اند به این تصمیم معترض هستند و معتقدند که افرادی که با پول به دانشگاه‌های خارجی رفته اند با یک تغییر آیین نامه‌ای به سرعت می‌توانند در داخل تحصیل کنند، در صورتی که دانشجویان داخل با گذر از سد کنکور وارد دانشگاه شدند

برچسب ها