سپتامبر, 2018 بدون نظر تازه های دنیای آموزش, تازه های سایت

نمی‌دانم فلسفه امتحان نهایی چیست؟

محمدرضا اسکندری (رتبه چهارم گروه علوم انسانی) : به نظرم چالش اصلی آموزش و پرورش که به دانش‌آموزان آسیب می‌زند، جوی است که در فضای کنکور وجود دارد و از طرفی سن کنکور خیلی زود شروع می‌شود، یعنی دانش‌آموزان از دوم دبیرستان زندگی‌شان را کنار می‌گذارند تا برای کنکور درس بخوانند و دائم تست می‌زنند. البته مدرسه ما اینطور نبود، اما بعضا می‌بینم که دانش‌آموزان مدارس دیگر این مشکل را دارند. به نظرم کنکور پروسه‌ای حداکثر یک ساله است.
به شدت با امتحان نهایی که در مدارس برگزار می‌شود، مخالفم. به نظرم کیفیت آزمون و سوالات استاندارد نیست و حتی مصحح‌ها هم غیرمنطقی عمل می‌کنند.

وی ادامه داد: سن کنکور هر ساله کاهش می‌یابد و شاید هم چند وقت دیگر حتی فکر کنکور به دوره دبستان هم برسد و دانش آموزان مقطع ابتدایی با دغدغه کنکور درس بخوانند. در کنکور هیچ خلاقیتی وجود ندارد و هیچ چیزی را در دانش‌آموز زنده نمی‌کند. باید در مدارس این جو که کنکور همه چیز است، از بین برود. من رتبه چهار کنکور شدم، اما خیلی‌ها هستند که قطعا از من موفق‌تر خواهند شد. قبلا افرادی هم بوده‌اند که رتبه‌های تک رقمی کسب کردند، اما امروز چندان موفق نیستند. کنکور همه چیز نیست و صرفا یک آزمون برای ورود به دانشگاه است. متاسفانه آن را نمی‌توان حذف کرد، اما گویا مسئولان برنامه دارند تا سوابق تحصیلی را هم در نظر بگیرند.

رتبه چهارم گروه علوم انسانی با انتقاد از امتحانات نهایی گفت: من به شدت با امتحان نهایی که در مدارس برگزاری می‌شود، مخالفم. نمره فیزیک من در امتحان نهایی ۱۷/۷۵ شد و به نظرم کیفیت آزمون و سوالات استاندارد نیست و حتی مصحح‌ها هم غیرمنطقی عمل می‌کنند. در این میان گاهی سوالات هم لو می‌رود و در واقع نمی‌دانم فلسفه امتحان نهایی چیست؟ اگر به هر نحوی کنکور از این شرایط در بیاید خوب است، اما نه با بالا رفتن ضریب امتحان نهایی که در آن صورت به دانش‌آموز بیشتر آسیب می‌زند.

جالی خالی هنر در سیستم آموزشی کشور

محسن سلیمانی (رتبه ششم گروه علوم انسانی) با ابراز تاسف از جالی خالی هنر در سیستم آموزشی کشور گفت: به نظرم در نظام جدیدی که برای آموزش و پرورش در حال تعریف شدن است، کتاب‌ها مفهمومی‌تر شده‌اند، اما جای تخصص‌‎هایی مثل داستان‌نویسی یا تخصص‌های هنری به صورت جدی هنوز هم خالی است و این به نظرم نقطه ضعف سیستم آموزشی است.

“اجبار در حفظ کتب درسی” چالش اصلی آموزش و پرورش
به خیلی از این دروس علاقه‌ای نداریم

غزال رضایی (رتبه هفتم گروه علوم انسانی) نیز اجبار در حفظ کتب درسی را چالش آموزش و پرورش قلمداد کرد و گفت: اینکه یک پشت کنکوری در یک سال بخواهد همه جوره تلاش کند تا آینده‌اش توسط کنکور معلوم شود، اصلا چیزی خوبی نیست و با این روش فشار زیادی روی دانش‌آموز وجود دارد، البته خوشبختانه من از سوی خانواده‌ام فشاری نداشتم اما یک سری از افراد تحت فشار‌های زیادی از سوی خانواده‌هایشان هستند و این خیلی بد است که از همه طرف روی شخص فشار باشد و نداند که باید چه کار کند؟ سیستم کنکور اگر به گونه‌ای باشد که دانش‌آموز بتواند از همان سال‌های پایه راه خود را انتخاب کند، خیلی بهتر است تا اینکه تنها یک سال برای آمادگی کنکور وقت داشته باشد.

سیستم آموزشی باید به شکلی باشد که دانش‌آموزان با فراغ بال به دنبال علاقه خود بروند و این را هم بدانند؛ وقتی دنبال علاقه خود می‌روند، حتما شغلی در آینده خواهند داشت.

او با انتقاد از محتوای کتب درسی گفت: خیلی از کتاب‌های درسی کاربرد خاصی ندارد و ما فقط مجبوریم آنها را بخوانیم و حتی به خیلی از این دروس علاقه‌ای نداریم، البته در کنار آنها هم دروسی هستند که کاربرد دارند و ما هم شاید آنها را دوست داشته باشیم، اما برخی دروس واقعا به ما ربطی ندارد و به رشته تحصیلی ما به شدت بی‌ربط است.

رتبه هفتم گروه علوم انسانی تاکید کرد: سیستم آموزشی باید به شکلی باشد که دانش‌آموزان با فراغ بال به دنبال علاقه خود بروند و این را هم بدانند؛ وقتی دنبال علاقه خود می‌روند، حتما شغلی در آینده خواهند داشت.

برچسب ها