کنکور97

شانس قبولی در کدام گروه از همه کمتر است؟

حسین توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، اظهار کرد: کارت آزمون سراسری سال ۹۷ از یک شنبه سوم تیر بر روی سایت سازمان سنجش قرار گرفت و داوطلبان تا فردا (چهارشنبه ۶ تیر) فرصت دارند برای دریافت پرینت کارت شرکت در آزمون به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند.

وی با اشاره به اینکه یک میلیون و ۱۱ هزار و ۸۲۵ داوطلب در آزمون سراسری سال ۹۷ ثبت‌‌نام کرده‌اند، افزود: تعداد داوطلبان آزمون سراسری سال ۹۷ در مقایسه با سال گذشته ۲۷ هزار و ۴۶۶ نفر افزایش داشته است و بیشترین داوطلب در گروه آزمایش علوم تجربی با ۶۴۲ هزار و۴۵۱ نفر است یعنی حدود ۶۳٫۵ درصد کل داوطلبان کنکور سال ۹۷ در گروه علوم تجربی متقاضی شده‌اند.

مشاور عالی سازمان سنجش ادامه داد: در گروه علوم ریاضی و فنی ۱۴۴ هزار و ۵۵۰ داوطلب، علوم انسانی ۲۰۵ هزار و ۲۶ داوطلب،گروه هنر ۱۲ هزار و ۲۶۰ داوطلب و گروه زبان‌های خارجه ۷ هزار و ۵۳۸ داوطلب حضور دارند.

توکلی گفت:‌ این امکان وجود دارد تا داوطلبان گروه‌های دیگر در گروه هنر و زبان های خارجی متقاضی شوند و بر این اساس در گروه هنر ۶۶ هزار و ۶۴۹ نفر از گروه‌های دیگر شرکت اعلام کرده‌اند و این تعداد به همراه آمار واقعی داوطلبان گروه هنر که ۱۲ هزار و ۲۶۰ نفر است در مجموع ۷۸ هزار ۹۰۹ نفر را شامل می‌شود که متقاضی شرکت در این گروه آزمایشی هستند.

وی بیان کرد: در گروه زبان‌های خارجه ۱۳۸ هزار و ۸۶ نفر از گروه‌های دیگر شرکت‌کرده‌اند و تعداد داوطلبان واقعی این گروه ۷ هزار و ۵۳۸ نفر است.

مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به اینکه شانس قبولی داوطلبان در گروه علوم ریاضی و انسانی به مراتب بیشتر از علوم تجربی است، گفت: سال گذشته در گروه علوم ریاضی و فنی حدود ۲۵۰ هزار ظرفیت داشتیم و امسال هم ظرفیت تقریبا همین تعداد خواهد بود، در حقیقت در گروه علوم ریاضی تعداد داوطلبان از ظرفیت موجود کمتر است.

توکلی بیان کرد: در گروه علوم انسانی نیز روال بدین صورت است و تعداد داوطلبان با تعداد متقاضیان تقریبا یکسان است اما در گروه علوم تجربی شاهد تراکم متقاضیان هستیم  و از تعداد یک میلیون و ۱۱ هزار و ۸۲۵ نفر ۶۳٫۵ درصد داوطلبان در این گروه هستند. این روال نشان می‌دهد هنوز تب رشته تجربی در کشور کنترل نشده است و علت آن این است که رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی و پیراپزشکی در این گروه قرار دارند و داوطلبان تصور می‌کنند با تحصیل در این رشته‌ها شانس استخدام بیشتری دارند.

اسکرول به بالا