سپتامبر, 2018 بدون نظر تازه های دنیای آموزش, تازه های سایت

به گزارش مشرق، سید محمد بطحایی در نشست خبری به بهانه آغاز سال تحصیلی جدید، اظهار کرد: سال تحصیلی جدید را تبریک می گویم به معلمانی که با تمام سختی ها همچنان غیرتمندانه چراغ مدارس را روشن نگه می دارند و برای رشد دانش آموزان کشور تلاش می کنند.

وی افزود: ۱۳ میلیون دانش آموز ایرانی و ۴۵۰ هزار اتباع خارجی امسال به مدارس کشور می روند و سال تحصیلی جدید را آغاز می کنند و تا به امروز ۱۳ میلیون و ۷۷۸ هزار ثبت نام قطعی کردند و ۳ درصد دانش آموزان که عمدتا شاخه کاردانش یا اتباع غیرایرانی هستند همچنان ثبت نام خود را قطعی نکرده اند و اگر آنها را هم حساب کنیم امسال ۱۴ میلیون دانش آموز داریم.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: ۴۸۳ هزار کلاس درس داریم که پیش بینی می کنیم به ۴۹۸ هزار کلاس درس برسد و امسال در مقایسه با سال گذشته ۱۶ هزار کلاس درس جدید داریم. همچنین تعداد مدارس دولتی ۱۱۰۰ واحد افزایش یافته است که علاوه بر آن ۹۱ هزار و ۷۲۳ مدرسه دولتی داریم. آمار دقیقی از مدارس غیردولتی نداریم و با تاخیر اعلام می شود اما در سال تحصیلی قبل ۱۵ هزار و ۳۵۵ مدرسه غیردولتی داشتیم.

بطحایی تصریح کرد: در سال تحصیلی گذشته با وجود تمام تلاش ها برای جذب دانش آموز دوره ابتدایی ۱۴۲ هزار بازمانده از تحصیل داشتیم اما توانستیم ۳۱ هزار و ۹۱۰ دانش آموز را در دوره ابتدایی جذب کردیم.

*جذب ۵ هزار دانش آموز فاقد مدارک هویتی
وی افزود: ۵ هزار و ۶۹ دانش آموز فاقد مدارک هویتی را سال تحصیلی قبل در دبستان های کشور ثبت نام کردیم و نرخ تحت پوشش دوره ابتدایی بیش از ۹۸ درصد شده است که رساندن آن به ۱۰۰ انرژی و توان بیشتری را می خواهد.

وزیر آموزش و پرورش گفت: سال گذشته ۵ هزار کلاس درس جدید را افتتاح کردیم که امروز به ۸ هزار رسیده است و تا پایان سال ۲ هزار کلاس دیگر هم اضافه می شود امسال از معدود سال هایی بود که اعتبارات ردیف های عمرانی در ماه های نخستین سال تخصیص یافت و توانستیم مدارس را به بهره برداری برسانیم البته در این زمینه خیران مدرسه ساز همراهی بسیاری دارند.

*فردا; افتتاح ۵۹ مدرسه جدید توسط رئیس جمهور در کرمانشاه
بطحایی اضافه کرد: سال گذشته شاهد زلزله کرمانشاه بودیم که ۷۸ مدرسه تخریب شد و امکان استفاده دانش آموزان وجود نداشت که از این تعداد ۵۹ مدرسه برای سال تحصیلی جدید آماده شده است و فردا به صورت ویدیو کنفرانس توسط رئیس جمهور افتتاح می شود.

وی تصریح کرد: در ۶ ماهه اول امسال ۴۹ میلیارد تومان تجهیزات هنرستان ها را آماده کردیم و امسال هنرستان ها برای نخستین بار سه ساله می شوند که تجهیز آنها بسیار مهم بود و ۵۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته و تا چند روز آینده ۵۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات تملک دارایی تخصیص می یابد.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: برای اولین بار در طول تاسیس دانشگاه فرهنگیان, ۳۴ هزار و ۶۰۰ نفر مهر امسال در دانشگاه فرهنگیان پذیرفته می شوند و ۱۵ هزار نفر از طریق آزمون استخدامی جذب شده اند و در مجموه ۶۵ هزار و ۶۰۰ دانشجو را مهر امسال در دانشگاه فرهنگیان و پردیس های آن خواهیم داشت.

*با توجه به گرانی کاغذ دانش آموزان در نگهداری کتاب های درسی تلاش کنند
بطحایی همچنین گفت: ۱۴۰ میلیون جلد کتاب درسی توزیع شده است و امسال با استقرار پایه دوازدهم کتاب های نونگاشت پایان می یابد و تا سال ۱۴۰۰ کتاب جدیدی نداریم از بچه ها می خواهم در نگه داری کتاب ها تلاش کنند چون تامین کاغذ و هزینه های آن بسیار دشوار است و اگر به خوبی نگهداری شود سال آینده دانش آموزان دیگر می توانند از آن استفاده کنند.

*تخصیص اعتبارات آموزش و پرورش ۱۳ درصد رشد داشت
وی عنوان کرد: ۵۲ درصد اعتبارات استانی تخصیص یافته که با توجه به تنگناهای خزانه عدد جالبی است و این به غیر از اعتباراتی است که از محل ردیف ها مثل پاداش پایان خدمت تخصیص یافته و امروز نسبت به همین روز در سال قبل در تخصیص اعتبارات ۱۳ درصد عملکرد ما موفق تر بوده است و باعث شده مطالبات فرهنگیان را پرداخت کنیم و از شرمندگی آنها دربیایم. مطالبات شال ۹۶ که به ۹۷ منتقل شده عبارتند حق التدریس شاعلان, ۴ ماه حقوق خرید خدماتی ها و حق الزحمه امتحانات نهایی است.

وزیر آموزش و پرورش افزود: ۳۲ مدرسه متخلف غیردولتی را که بیش از شهریه تعیین شده پول گرفته بودند ملکف به برگشت شهریه شدند و ۱۷ مدرسه تذکر و در سه مدرسه مجبور به لغو امتیاز موسس شدیم و همکاران ما در مدارس غیردولتی اجحاف در حقوق مردم را تحمل نمی کنند و در مواردی که احساس کردند امکان تضییع حقوق خانواده ها وجود دارد, مجوز را لغو کردند.

*مشکل بازنشستگی معلمان با صندوق بازنشستگی حل شد
بطحایی ادامه داد: تعدادی از معلمان که سابقه حق التدریس داشتند برای بازنشستگی با صندوق بازنشستگی مشکل داشتند و سنوات را به نرخ امروز می خواست که گاهی مواقع فرد باید تا ۲۰ میلیون پرداخت می کرد و همکاران ما در امور اداری ۸ ماه دنبال حل مسئله بودند و با مساعدت صندوق بازنشستگی مشکل حل شد و این افراد که حدود ۵۰ هزار نفر هستند به نرخ همان ایام باید مبلغ را پرداخت کنند.

وی تصریح کرد: از فردا بخشی از ساعت آموزش رسمی در دوره دوم ابتدایی و متوسطه اول در اختیار معلم قرار می گیرد و یک گام مهم است تا معلم به جای تدریس کتابی که به صورت متمرکز تهیه شده است, متناسب با نیازهای منطقه و دانش آموزان دو ساعت محتوا را طراحی و تدریس کند.

*افزایش ۲۵ درصدی فوق العاده شغل معلمانی که ساعت حق التدریس دارند
وزیر آموزش و پرورش گفت: معلمان رسمی که ساعت حق التدریس داشتند اگر تا ۶ ساعت حق التدریس داشته باشند به فوق العاده شغل آنها ۲۵ درصد اضافه می شود.

بطحایی اظهار کرد: امسال به جای ۲۵۰ هزار دانش آموزی که در امتحانات مدارس سمپاد شرکت می کردند، ۱۵۰ هزار نفر شرکت کردند و پذیرفته شدگان جزو گروهی بودند که هوش و استعداد واقعی داشتند و به صورت دوپینگی آماده نشده اند.

برچسب ها