نوامبر, 2018 بدون نظر تازه های مشاوران

آقای خداداد لطفا کتاب فینال فلسفه ۱۲ را معرفی کنید.
سلام به دانش آموزان خوب انسانی.
اول از همه بگم که این کتاب با همراهی آقای تمنا نوشته شده و ایده اصلی از طرف ایشان بوده.

آقای خداداد چرا اصلا نیاز دونستین این کتاب را بنویسین؟
ما این کتاب را همونطور که از اسمش مشخصه، برای امتحان نهایی نوشتیم.

مگر برای امتحان نهایی، کتاب فاز امتحان نداریم؟ چه فرقی با همدیگه دارن؟
تفاوتی که این دو کتاب دارن، اینه که امسال، برخلاف سال‌های گذشته، امتحان نهایی در پایه دوازدهم (نه سال سوم سابق) برگزار می‌شود. سطح سوالات امتحان نهایی سال سوم بسیار آسان بود؛ چون قرار بوده سراسر کشور را پوشش بده و تمام دانش آموزان در تمامی سطوح به یک معنا نسبتا قوی، ضعیف و متوسط باشند.
اما الان این امتحان نهایی پایه دوازدهم میتونه-یعنی پیش بینی ما اینه- سنگین تر از امتحان نهایی قدیم و نزدیک به کنکور باشه. بنابراین نیاز دونستیم علاوه بر اینکه کتاب فاز امتحان داشته باشیم، یک کتاب با ویژگی های فینال ۱۲ امتحان نهایی هم بنویسیم.

و برای این هدفتون، توی کتاب فینال ۱۲ چه کاری انجام دادین؟
ما توی کتاب فلسفه و به طور عموم کتابهایی که قابلبت درس فلسفه را داشتند، سوالات را تبدیل به سطح امتحان نهایی سابق کردیم؛ یعنی همان بخشهای سطح متوسط در کتاب فینال. هم چنین سطح نزدیک به سوالات کنکور که همان سطح دشوار ۱ و سطح دشوار ۲ هستند.
این نزدیکی به کنکور، هم از نظر محتوا هست و هم از نظر فرم.

محتوا و فرم؟ اینطور که بنده متوجه شدم شما بیشتر از اینکه برای خود نگارش کتاب زمان گذاشته باشید، حداقل به همام اندازه زمان برای چگونه نوشتن گذاشتید. آیا این برداشت بنده درسته ؟
دقیقا همینطوره و ما در بخش محتوا سوالاتی را آوردیم که سنگین تر از امتحان نهایی هستند. از لحاظ فرم هم سعی شده سوالات کنکور فلسفه را تبدیل به سوالات تشریحی در تیپ های مختلف کنیم؛ جای خالی، درست و نادرست، وصل کردنی و….
یعنی قبل و حین طرح سوال در کتاب فینال ۱۲فلسفه، ایده های کنکوری و گزینه های کنکوری بوده ولی ما آنها را به سوالات تشریحی مختلف در قالب امتحان نهایی تبدیل کردیم.
و این تیپ سوالات همان سوالات کنکور در قالب تشریحی هستند.

بسیار عالی آقای خداداد، چون کاری که توی این کتاب انجام دادید خیلی عالیه.ولی یه سوال الان توی ذهن خود من و شاید خیلی از مخاطبان دیگر هم ایجاد شد. اون هم اینکه شما در این کتاب طبق پیش بینی خودتون براساس دانش و تجربه تون دست به قلم بردید.
اگر این پیش بینی شما درست نباشد، چه اتفاقی خواهد افتاد و کسانی که این کتاب را خواندند، چه بردی در بازی کنکور-امتحان نهایی خواهند داشت؟

مسلما اگر و اگر این پیش بینی ما انفاق نیفتد، کتاب خاصیت خود را از دست نخواهد داد؛ یعنی دانش آموز دوازدهمی که داوطلب کنکور هم هست، این کتاب را می‌خواند و در سطح اول آن با سوالاتی هم سطح امتحان نهایی سابق روبرو می شود و برای آن کاملا آماده می شود. در سطح دشوار ۱ در برخی درسها هم تعدادی سوال هم سطح سوال امتحان نهایی سابق نوشتیم. اما در سطح دشوار ۲ براساس پیش بینی که داریم، سطح سوالات را بالاتر از سایر سوالات آوردیم. به دو منظور:
اول اینکه دانش آموز در امتحان نهایی با سطح سوالات دشوار هم آمادگی کامل داشته باشد.
دوم اگر سطح دشوار۲ را حل کند، پاسخ نامه را با دقت بخواند و بتواند از ۲۰نمره آن، نمره ۱۵ را بگیرد، در کمتر از یکماه بعد که کنکور خواهد داشت، به خوبی از پس سوالات فلسفخ برمی آید.
پس این کتاب نه تنها خاصیت خود را از دست نخواهد داد بلکه آمادگی کامل برای سختترین آزمون تشریحی ممکن و سوالات همیشه دشوار فلسفه دوازدهم است.

از توضیحات خوبتون ممنون. فقط سوال دیگه درباره محتوای کتاب. چرا تعداد سوالات کتاب فینال ۱۲ فلسفه بیشتر از تعداد معمول است؟

همه کتابهای فینال به صورت درس به درس و آزمون‌های ۲۰نمره ای طراحی شده‌اند.
ما در کتاب فلسفه دوازدهم، در اکثر درس‌ها، بیشتر از هنجار امتحان نهایی سوال درس به درس طرح کردیم. به این دلایل:
– پوشش کامل مطالب هر درس؛ طوری که مطلبی نماند که دانش آموز نداند.
– دوم اینکه با تبدیل سوالات چهارگزینه ای به سوالات تشریحی، قدرت انتخاب را از دانش آموز گرفته ایم تا قدرت یادگیری او را بالا ببریم.
یعنی دانش آموز اگر قدرت پاسخ دادن به سوالات جای خالی را داشته باشد، در سوالات فینال ۱۲ مشاوران، حتما می‌تواند کلیدواژه‌های مورد نیاز در سوالات تستی را راحت تر پیدا کند و تست را درست بزند.
پس در یک کلام، دانش آموز را برای امتحان نهایی و برای یکماه بعد که کنکور دارد، آماده می کند.

آقای خداداد این کتابی که نوشتید، فقط برای دانش آموزان دوازدهمی و داوطلبان کنکور است؟
قطعا چنین نیست و علاوه بر داوطلب کنکور نظام جدید، دبیران نیز می‌توانند با این کتاب کار کنند.
چه جالب. میشه لطفا بگین کتابتون به چه صورت میتونه برای دبیران کنکوری کار کاربرد داشته باشه؟
ببینین ما دو تیپ معلم کنکوری کار داریم.
-یا فقط تست و کنکور کار می کنند.
-یا علاوه بر تست و کنکور، دانش آموزان را هم برای امتحان نهایی آماده می کنند.

تیپ دوم تدریس و همکاران که در این زمینه تدریس می کنند، قطعا سوالات کتاب را که می بینند، پی می برند که سوالات کنکور، در قالب سوالات تشریحی طراحی شده و به آنها ایده می دهد که چگونه با دانش آموزان دوازدهمی کار کنند و چگونه سوال طرح کنند.
به ویژه همکارانی که در مدارس خاص و برتر علوم انسانی هستند قطعا با این کتاب می تونن به طور ویژه و سطج بالاتر با دانش آموزان خودشون کار کنند و به دانش آموزان نشان دهند که قرار نیست توی کنکور یکماه بعد از امتحان نهایی، مطلب خارج از این مطالب بیاد.

لطفا از بخش های کتابتون برامون کاملتر بگین.
کتاب در واقع طبق ساختار معمول کتابهای تشریحی تنظیم شده اما با یک تفاوت خاص.
ما درسنامه مفصل نداریم. درسنامه کتاب شبیه یک نقشه علمی است که زوایا و خفایای مطالب را مشخص کردیم. یک درسنامه جمع ‌بندی برای درس به درس کتاب درسی.
دسته بندی ها و عنوان ها و ریز دسته بندی ها که مهم هستند. آنچه دانش آموز باید دقت کند این است که پاسخنامه را با دقت بخواند. پاسخنامه مکمل درسنامه است و هم برای کنکور و هم برای امتحان نهایی قابل استفاده است. پس پاسخنامه مکمل درسنامه است.
و دیگر اینکه با خواندن درسنامه، ارتباط دادن سوالات و پاسخنامه، خودش یک درسنامه شخصی بنویسد و کتاب را شخصی‌سازی کند.

جناب خداداد بنده سوال دیگری ندارم اگر خودتون نکته یا مطلب خاصی هست بفرمایید.
بنظرم مهمه دانش آموزان این نکته را درباره کتاب فینال فلسف بدونن:
کتاب هم جذابه هم ترسناک.
جذابه از این جهت که تعداد سوالات کتاب حدود ۸۰۰سوال است و قطعا برای دانش آموزان عزیز جالبه که این حجم سوالات در اختیارشون هست که برای امتحان نهایی کار کنند.
و چیزی که براشون دافعه است و میتونه ترسناک باشه، اینه که برای هر درس حدود ۴۰سوال با اون صورت و ریز به ریز طرح شده و اگر سوالات سطح دشوار۲ را ببینند، متوجه می شوند که سوالات واقعا سخت است و نیاز دارند که حتما پاسخنامه را بخوانند و اونجا دقیقا نقطه ای است که اهداف آموزشی کتاب کامل میشه.
دانش آموزان عزیز لازمه بدونن ما هم هدف سنجشی در کتاب داشتیم و هم هدف آموزشی؛ اما در قالب سوال.
در واقع سطح اول و ۵۰% دشوار سطح۱ برای سنجش است و ۵۰% دشوار سطح۲ واقعا آموزشی هست.
آموزشی که دانش آموز را تا کنکور همراهی می کند.

پس دانش آموز نحوه استفاده از این کتاب را اینطوری داشته باشد:
از سری اول و دوم نمره بالای ۱۷-۱۸ از خودشون بخواهند.
و از سری سوم نمره بالای ۱۳-۱۴ بگیرن. با این نمرات می تونن نمره امتحانشون خیلی به ۲۰نزدیک کنند و از ۱۰سوال فلسفه دوازدهم کنکور، ۹ سوال را با قاطعیت جواب بدن.
پس نترسن وقتی نمیتونن همه سوالات سطح دشوار۲ را جواب بدن و لازمه که برای این بخش به پاسخنامه تشریحی رجوع کنند.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *