فلسفه و منطق در کنکور انسانی

در مطلبی با عنوان فلسفه و منطق در کنکور انسانی سعی کردیم به طور خلاصه و مفید نکاتی که برای موفقیت در این درس لازم است بدانید برایتان گفته ایم، در ادامه خلاصه ای از مطلب را میخوانیم:

فلسفه و منطق در کنکور انسانی

فلسفه و منطق را معمولا با ریاضی مقایسه می کنند یکی از دلایلش این است که هر دو اول سخت به نظر می‌رسند اما وقتی راه و چاهش را یاد بگیرید تبدیل به یک سرگرمی شیرین می شود .از کنکور سال ۹۲ به بعد، سوالات این درس سال به سال پیچیده‌تر و مفهومی‌تر شده تا جایی که حتی رتبه برترها هم گاهی بیشتر از ۵۰ درصد فلسه و منطق نزدند.

نکته ها:

در مجموع ۲۵ سوال فلسفه از سه کتاب: منطق دهم، فلسفه یازدهم و فلسفه دوازدهم طرح می شود.
در برنامه مطالعاتی خود میتوانید منطق دهم و فلسفه یازدهم را همزمان پیش ببرید و سپس سراغ فلسفه دوازدهم بروید.
دروس منطق باید به ترتیب کتاب خوانده شود چون هر درس پایه درک درس بعدی است اما فلسفه را میتوان مبحثی هم خواند.
پرکاری تستی را فراموش نکنید.
متن کتاب فلسفه را دقیق بخوانید و در منطق به دنبال حفظ کردن نباشید، یاد بگیرید.
در جلسه کنکور دنبال پاسخ به همه سوالات نباشید فقط آنها که میتوانید ۳ گزینه غلط را با دلیل کافی مشخص کنید جواب دهید.
در آزمون آزمایشی سعی کنید زمان‌بندی این درس در کنکور را تمرین کنید.
یک دفتر یادداشت شخصی برای نوشتن نکات مهم در این درس داشته باشید و قبل از آزمون‌ها این نکات را مرور کنید.
برای ساده‌تر شدن درک مطالب کتب درسی می‌تونید از درسنامه کتاب جامع فلسفه و منطق کنکور استفاده کنید.

فایل پیوست

فلسفه را منطقی بخوانید

فلسفه را منطقی بخوانید

آخرش فلسفه و منطق یک درس است یا دو تا؟ خب طبیعتا دوتا. پس چرا همیشه به هم چسبیده اند؟ چون با هم دیگه کامل میشن، مثل میخ و چکش!
تو این مطلب میخوایم به زبون ساده بگیم فلسفه و منطق یعنی چی و چه جوری باید بخونیدشون.

فلسفه یعنی پرسش گری یا چطور پرسیدن و منطق یعنی چطور به پاسخ صحیح رسیدن. پس برای درک بهتر جهان به این دو در کنار هم نیاز داریم.
درس منطق را حتما در اولویت مطالعه خودتان قرار دهید و فراموش نکنید برای تسلط کامل به اسم ها و اصطلاحات منطقی، به مرور مداوم نیاز دارید. قبل از شروع به خواندن فلسفه، منطق را یاد بگیرید.
در منطق به کتاب درسی اکتفا نکنید و کتاب های کم درسی استاندارد داشته باشید چون قرار است با استفاده از آموخته هایتان تحلیل و استنتاج کنید و این کار به تمرین زیادی نیاز دارد. یک کتاب خوب در این حوزه کتاب کار منطق دهم است.
در فلسفه معمولا طراح سوال با کلمات بازی می‌کند تا شما را به اشتباه بیاندازد پس دقت کنید متن کتاب را دقیق بخوانید.
تست زنی در فلسفه و منطق بدون فهم کامل مطالب آن ممکن نیست، پس خوب بخوانید و زیاد تست بزنید تا مفاهیم برایتان درونی شود. فراموش نکنید بهتر است تست های مبهم را نزنید و بیشتر سراغ تست هایی بروید که برای رد گزینه های آن دلیل کافی دارید.
به جز کتاب کار منطق، کتاب هدفدار فلسفه، و کتاب جامع فلسفه و منطق، از نظر درسنامه و تست منابع خوبی برای تسلط در این درس هستند.

سختی‌های منطق و فلسفه

سختی‌های منطق و فلسفه

فلسفه و منطق دروس سختی هستند، سخت به این معنی که برای درک و یادگیری شان باید وقت بگذارید و تلاش کنید. از طرف دیگر کنکوری خواندن و جواب دادن به سوالات خودش کار سختی است، و همین است که کنکوری خواندن فلسفه و منطق بسیار دشوارتر از سایر دروس به نظر می‌رسد.
کنکور انسانی همیشه مهمانانی از رشته های دیگر نیز دارد که فلسفه و مطق یکی از چالش های اصلی آنها در بدو ورود است. این بچه ها بسته به اینکه از چه پایه ای به جمع انسانی ها پیوسته باشند باید یک یا چند کتاب را به صورت خودخوان یاد بگیرند که این کار در مورد درس فلسفه سخت و نشدنی به نظر میرسد! اما جای نگرانی نیست، چه از اول انسانی بوده باشید چه تغییر رشته ای باشید، وقتی راه و چاه مطالعه فلسفه را یاد بگیرید میتوانید از پس سوالات آن در کنکور بربیایید.
در این دروس بهتر است اول کتاب درسی را بخوانید سپس سراغ درسنامه کتاب کمک آموزشی تان بروید و بعد از اینکه درسنامه رو خوب فهمیدید تست بزنید.
برای آشنایی بیشتر با روش مطالعه فلسفه و منطق مطلب سختی‌های منطق و فلسفه را در فایل پیوست بخوانید.

روش مطالعه فلسفه یازدهم

روش مطالعه فلسفه یازدهم

در مواجهه با فلسفه یازدهم بچه‌ها چند اشتباه استراتژیک دارند. عده‌ای میگویند فلسفه آسان است و مطلب خاصی ندارد، امسال هم کنکوری نیستیم پس فلسفه را جدی نمیگیرند، این در حالی است که فلسفه یازدهم در عین سادگی نکاتی دارد که پایه فلسفه دوازدهم است و در کنکور هم مهم است پس بهتر است آن را جدی بگیرید.
گروه بعدی از آن طرف بوم میفتند و فقط میخواهند تست بزنند و کنکوری بخوانند، البته که ما منکر تست زنی در پایه یازدهم نیستیم و معتقدیم لازم هم هست اما باید اول درس را خوب خواند، درسنامه‌ها را مرور کرد و بعد سراغ تستی خواندن رفت.
یک اشتباه دیگر بچه‌ها این است که می‌گویند من پارسال در درس منطق مشکلی نداشتم و خب فلسفه هم همان است دیگر! در حالی که فلسفه و منطق با هم متفاوت هستند و روش مطالعه و نوع محتوایی که ارائه می‌کنند یکسان نیست، پس باید برای فلسفه وقت بگذارید و در سال یازدهم روش مطالعه و درک فلسفه را یاد بگیرید تا در سال دوازدهم به مشکل نخورید.
مطالب کتاب فلسفه یازدهم و دوازدهم به هم پیوسته هستند و لازم است مطالب یازدهم را خوب بخوانید تا بتوانید درس‌های دوازدهم را یاد بگیرید. در ضمن توجه داشته باشید در نظام جدید از فلسفه یازدهم تست‌های زیادی طرح می‌شود و مثل نظام قدیم تمرکز طراحان روی پایه دوازدهم نیست.
در مطلب روش مطالعه فلسفه یازدهم دکتر احمد خداد نکات بسیار مهمی را در مورد فلسفه یازدهم مطرح کرده است که توصیه میکنیم در فایل ضمیمه این مطلب بخوانید.

منطق و فلسفه؛ یک روح در دو جسم

منطق و فلسفه؛ یک روح در دو جسم

همیشه جالب است که بدانیم مولف کتاب‌ها از چه زاویه‌ای به کتاب خودشان نگاه میکنند؟ چه احساسی به آن دارند؟ با چه دلایل و اهدافی کتاب‌شان را نوشته‌اند و … این موضوع وقتی با کتاب کمک آموزشی رو به رو هستیم مهمتر هم می‌شود چون به کمک این توضیحات می‌توانیم از کتاب بهتر استفاده کنیم.
در مطلب منطق و فلسفه؛ یک روح در دو جسم نویسندگان کتاب فلسفه و منطق انتشارات مشاوران آموزش از مواجهه خودشان با این درس و ریزه کاری‌هایی که در تدوین کتاب‌ها به کار می‌برند صحبت کرده اند. باخواندن این مطلب هم با فضای این کتاب‌ها بهتر آشنا می‌شوید هم روش مطالعه درست آن را یاد میگیرید.
احمد خداد درباره شیوه تالیف کتاب میگوید: سعی کرد‌ه‌ام سختی‌های سال کنکور را کم کنم. چگونه؟ با راحت نوشتن! این کتاب را بی‌استرس بخوانید و مطمئن باشید با اندکی دقت در مطالعه موفق خواهید بود.
برای خواندن متن کامل این این مطلب به فایل پیوست مراجعه کنید.

روش مطالعه ریاضی و آمار

روش مطالعه ریاضی و آمار

موقع مشاوره و راهنمایی در مورد درس ریاضی که می شود، بخشی زیادی از انرژی ما صرف این می‌شود که به بچه‌ها بقبولانیم به ریاضی نیاز مبرم دارند و نمی‌توانند آن را حذف کنند و از طرف دیگر بر خلاف تصورشان در این درس ناتوان نیستند و مشکل از روش اشتباهشان است. در واقع اگر بچه‌ها بپذیرند که با ریاضی مواجه شوند بخش زیادی از مشکل حل می‌شود.
گام اول در ریاضی خواندن این است که اعتماد به نفس داشته باشید و خودتان را نبازید، از تست نترسید، حتی اگه ظاهرشان ترسناک باشد ولی مطمئن باشید برای سطح دانش شما طراحی شده و با دقت و تمرین از پس آن بر می‌آیید. دوم اینکه در ریاضی دنبال درصد بالا نیستیم فقط می‌خواهیم از درصد صفر و منفی فاصله بگیریم بنابراین گام اول آشنایی با پراکندگی سوالات و پیدا کردن مباحث ساده‌تر است.
در مطلب روش مطالعه ریاضی و آمار چند روش ساده‌تر کردن مطالعه ریاضی را برایتان گفته‌ایم. فایل کامل این مطالب را در پیوست بخوانید.

چگونه دیوار ترس از ریاضی را خراب کنید؟

چگونه دیوار ترس از ریاضی را خراب کنید؟

در این مقاله قرار است برایتان بگوییم چطور باید به ترس از ریاضی غلبه کرد، در اینجا منظور ما از نترسیدن، در واقع رها نکردن است! یعنی ریاضی را به خاطر ترسناک بودن یا سخت بودنش کنار نگذارید. چطور؟ راهش را برایتان میگوییم.
اول باید بگوییم دلیل ترس یا تنفر بچه ها از ریاضی این است که در برابر آن احساس ناتوانی میکنند، آدم از هر چیزی که ضعف‌هایش را نمایان کند فراری است و ریاضی برای اکثر دانش‌آموزان همین حالت را دارد. اما راه چاره نیست؟ آیا نترسیدن از ریاضی یا یادگرفتنش ذاتی است؟؟ قطعا نه! تنها راه نترسیدن از ریاضی این است که ترس‌تان را جدی نگیرید و برای ریاضی وقت بگذارید، تمرین، تمرین و تمرین کنید تا در نهایت روش ریاضی خواندن و تست زدن را یاد بگیرید، در درس ریاضی فقط رسیدن به پاسخ درست مهم نیست بلکه مدیریت زمان هم لازم است.
در مقاله چگونه دیوار ترس از ریاضی را خراب کنید؟ وحید تمنا راه و چاه کنار آمدن با ریاضی را برایتان میگوید و توضیح میدهد چطور با انتخاب هوشمندانه چند تست مناسب خودتان به درصد مورد نیاز در این درس برسید و در وقت و انرژی‌تان هم صرفه جویی کنید.
متن کامل این مقاله را در فایل پیوست بخوانید.

مثلث موفقیت در ریاضی و آمار انسانی

مثلث موفقیت در ریاضی و آمار انسانی

برای موفقیت در ریاضی کنکور به سه فاکتور اساسی نیاز است: نگرش، روش، منبع.

در مقاله پیش رو قصد داریم برایتان بگوییم چطور کمک گرفتن از این سه فاکتور در ریاضی و آمار کنکور موفق شوید.
نگرش درست یعنی مشکلات را بپذیر تا بتوانی تغییرشان دهی، یعنی صورت مسئله را پاک نکن بلکه در پی حل آن باش و به خودت باور داشته باش.
روش درست یعنی اگر دیدی از روش های قبلی نتیجه نمیگیری پس به فکر راه جدید باشید. درس ریاضی با سایر دروس تفاوتی اساسی در روش مطالعه دارد، در این درس برای راه افتادن و نترسیدن به تمرین و تکرار زیادی نیاز دارید و نباید خسته و نا امید شوید. دنبال راه میانبر نباشید، ریاضی را از پایه هفتم باید خوب بخوانید و اگر نخواندید حالا باید مطالب هفتم تا نهم را مرور کنید تا مطالب پایه ای را خوب یاد بگیرید بعد بروید سراغ دهم تا دوازدهم. شاید این روش وقت گیر باشد ولی به تاثیر فوق العاده ای که روی کنکورتان میگذارد می‌ارزد.
و اما منبع خوب: کتاب کمک آموزشی در بازار زیاد است ولی کتابی شما را به موفقیت نزدیک می‌کند که با شناخت کافی از دانش آموزان انسانی تالیف شده باشد و ویژه آنها نوشته شده باشد. کتابی که ناشر تخصصی انسانی‌ها نوشته باشد…
با به کار گیری صحیح این سه فاکتور قطعا میتوانید در کنکور به نتیجه داخواه خود برسید.

فایل پیوست

روش مطالعۀ ریاضی و آمار انسانی؛ از منفی تا ۴۰ درصد

روش مطالعۀ ریاضی و آمار انسانی؛ از منفی تا ۴۰ درصد

در مواجهه با ریاضی معمولا دو دسته دانش آموز داریم: آنها که ریاضی را حذف میکنند و آنها که با جدیت میخوانند. شاید فکر کنید ریاضی کم طرفدارترین درس بین انسانی‌هاست اما جالب است بدانید میانگین کشوری ریاضی برای انسانی ها حدود ۵ درصد است و این یعنی ریاضی نسبت به فلسفه و منطق و زبان انگلیسی اوضاع بهتری دارد!

در مطلب پیش رو راهکارهای عملی صفر نزدن ریاضی را برایتان گفته‌ایم اما قبلش بدانید وقت نداشتن برای ریاضی، دلیل منطقی‌ای برای کنار گذاشتنش نیست. در این مقاله برایتان گفته ایم چطور و با خواندن کدام مباحث از درصد صفر به سمت ۱۰ و از درصد ۱۰ به سمت ۴۰ پیشروی کنید.
در این فهرست ابتدا مباحث کاربردی ریاضی نهم برایتان گفته می‌شود که پایه ریاضی شماست، سپس به شما میگوییم چطور با کمترین میزان مطالعه و با صرف چند ثانیه زمان در جلسه کنکور، ۲ تست درست ریاضی بزنید و به سادگی از حدود ۱۵۰ هزار نفری که ریاضی را حذف میکنند یا منفی میزنند جلو بیفتید!!( شعبده بازی در کار نیست فقط از شناخت کنکور حرف میزنیم).
در ادامه این متن بر اهمیت ریاضی دوازدهم و مباحث کاربردی آن صحبت میکنیم و در انتها برایتان می‌گوییم چطور برای پیشرفت در آزمون آزمایشی آماده شوید و کم کم به سمت درصد ۴۰ در درس ریاضی حرکت کنید که درصدی قابل قبول در بین رقبای شماست اما به صرف زمان و انرژی خارق العاده نیازی ندارد.
متن کامل این مقاله را در فایل پیوست بخوانید.

کلاس ریاضی یا کتاب ریاضی

کلاس ریاضی یا کتاب ریاضی

در سال کنکور بچه‌ها سر در گمی‌ها و سوالات زیادی دارند که شاید اصلی ترین آنها این سوال است: بالاخره کلاس کنکور برویم یا نه؟ در مورد تهیه کتاب کمک درسی و کنکوری کمتر دانش آموزی تردید دارد اما روش مواجهه با این کتاب ها و زمان تهیه ی آنها جای سوال دارد.

نسرین دشتبان، در مقاله کلاس ریاضی یا کتاب ریاضی از از اهمیت شناخت دانش آموز نسبت به خودش قبل از انتخاب کتاب و کلاس میگوید و توضیح میدهد کلاس ریاضی و کتاب ریاضی هر کدام چه فوایدی و چه معایبی میتوانند داشته باشند.

توصیه کلی دشتبان در این مقاله این است که برای کلاس رفتن عجله نکنید و ابتدا کتاب درسی را مرور کنید، نمرات سال‌های قبلتان را ارزیابی کنید و ببینید اوضاع‌تان در ریاضی چطور است و به چه درصدی میخواهید برسید. بر اساس همین شناخت است که میتوانید انتخاب کنید چه مسیری برایتان مناسب است.

متن کامل این مقاله را در فایل پیوست بخوانید.

اسکرول به بالا