می, 2018 بدون نظر مشاوران, مقالات

راهبردهای یادگیری ویژه مطالب ساده و پایه

?استفاده از میانجی‌ها
از طریق میانجی‌ها می توان بین مطالب غیر مرتبط روابط معنی دار برقرار کرد. به این فرآیند ساخت جفت های متداعی می‌گویند. فرض کنید دانش‌آموزی می‌خواهد کلماتی مانند شانه،لیوان،پا و صندلی را حفظ کند. می توان با ساخت جملاتی مثل او پایش را بر روی صندلی گذاشت و شانه درون لیوان است. این واژگان را در حافظه ماندگار کرد.

?تصویر‌سازی ذهنی
منظور از تصویر سازی ذهنی یعنی برقراری ارتباط معنی‌دار بین مطالب از طریق ایجاد یک رابطه‌ی ذهنی بین آنها. از آنجا که اکثر یادگیری‌های آموزشگاهی ماهیت کلامی دارند باید به دانش‌آموزان یاد داد که تصاویر ذهنی را به مواد کلامی ربط دهند. برای این کارتا آنجا که ممکن است از کلمات معرف پدیده های عینی استفاده کنید. مثلاً برای بیاد سپاری اینکه گوجه فرنگی از میوه جات است، یک ظرف را که در میان آن گوجه فرنگی هم دیده می شود، تصور کنید.

?روش مکان‌ها
این روش، روشی قدیمی در حفظ کردن اطلاعات است. در این روش دانش‌آموز باید فرض کند وارد اتاقی می‌شود و ترتیب قرار گیری وسایل اتاق را به خاطر می‌سپارد سپس هر یک از مطالب را با یک وسیله اتاق تداعی می کند.

?کلمه‌ی کلید
این روش دارای دو مرحله است. برای یادگیری یک کلمه بیگانه، یک کلمه‌ی آشنا ترجیحاْ یک کلمه‌ی عینی استفاده می شود. سپس با استفاده از یک تصویر ذهنی یا یک جمله ، معنی کلمه‌ی بیگانه با کلمه آشنا تداعی می شود. مثلاً دانش آموز می خواهد کلمه bill به معنی قبض آب و… را به یاد بسپارد. اولین کلمه ایی که شبیه آن در ذهنش زنده می شود به احتمال زیاد بیل کشاورزی است. حالا برای تداعی یک قبض آب را روی یک بیل قرار دهد. این تداعی به دلیل ظرفیت بالای حافظه ی تصویری، ماندگارتر از تکرار خواهد بود. (در دروس عربی و زبان و فارسی کاربرد دارد.)
سرواژه کردن
منظور از سرواژه کردن این است که اول کلمات مهم پاراگراف های متن را بهم متصل کنید و کلمات اختصاصی بسازید.
مثلاً: نهاجا «نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران»

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *