خرداد, ۱۳۹۷ بدون نظر دبیران, مشاوران, مقالات

نتایج تحقیقات اخیر نشانگر افت شدید در درس ریاضی در مقاطع راهنمایی و دبیرستان است و به این دلیل است که دانش آموز ریاضی را درک نمی کند و با آن نمی تواند ارتباط برقرار کند بنابراین به ریاضیات و آموزش آن علاقه ندارد. او در آموزش مشکل  دارد و بالطبع در رابطه با آموزش درس ریاضی با معلم ریاضی نمی تواند ارتباط صمیمانه و مناسبی داشته باشد.ریاضی با شیرینی خاص خود هنوز بر شمار زیادی از دانش آموزان سنگین  و خشک به نظر می آید.

برای هموار کردن راه آموزش ریاضی پیشنهاداتی برای همکاران عزیز در این رشته داریم تا بتوانند هر چه بیشتر بر کیفیت تدریس خویش بیافزایند.

۱-بر موضوع خود علاقمند باشید.

۲-بر ماده درسی مسلط باشید.

۳-بدانید از چه راهی آنچه را که در نظر دارید یاد بدهید در واقع بهترین روش یاد دادن خود را پیدا کنید.

۴-به چهره شاگردان خود نگاه کنید تا متوجه انتظار های آنها شوید.

۵-به آگاهیهای خشک و عریان قناعت نکنید بکوشید که مهارت را که لازمه عقل و اندیشه است در آنها تقویت کنید.

۶-بکوشید تا حدس زدن و پیش بینی کردن را به آنها بیاموزید.

۷- سعی کنید اثبات کردن را به دانش آموزان یاد دهید نه اثبات را.

۸-در مساله ای که طرح شده چیزی را جستجو کنید که برای حل مساله های دیگر مفید است.

۹-اجازه دهید دانش آموزان تا آنجا که می توانند در حدس و پیش بینی نتیجه و اثبات آن مشارکت داشته باشند.اما آنچه مسلم است اینکه یک معلم ریاضی به چشم اندازی وسیعتر و بینشی عمیقتر در ریاضیات و روشهای ریاضی احتیاج دارد که تنها شامل بخاطر سپردن اثبات قضایا و تعاریف و سهولت انجام محاسبات نمی باشد.

کسی که می خواهد ریاضی را بفهمد و یاد بدهد باید این دید اصلی را داشته باشد که ریاضیات بر خلاف علوم دیگر مستقیماً با اشیاء مادی که ما آنها را بتوانیم بچشیم و یا حتی ببینیم سرو کار ندارد. در ابتدای ورود به کلاس بایستی دانش آموزان را با ریاضیات و مفهوم آن آشنا ساخته و انگیزه غلطی که از مشکل بودن ریاضیات در ذهنشان ایجاد کرده اند پاک کنیم و به آنها بگوییم که ریاضیات در عین وسیع بودن ساده ترین علم می باشد.و قبل از شروع درس از آنها مطمئن شویم که به درس ریاضیات علاقه پیدا کرده اند.
راهکاری که اینجانب به نظرم می رسد و بارها تجربه کرده ام این است که هر درسی در هر مقطعی که تدریس آن را بعهده گرفته ام سعی کرده ام که جلسه اول را با مثالهای ساده شروع کنم و همان مثالهای ساده را از دانش آموزان بخواهم تا حضور بعدی این دانش آموزان همراه با علاقه و انگیزه باشد و سپس به محتوای اصلی درس  می پردازیم. برای اینکه یادگیری دانش آموزان به اندازه کافی ثمر بخش باشد باید راهکارهایی را به کار گرفت و آنها را به موضوع مورد بحث علاقمند نمود تا خودشان نیز از یادگیری لذت ببرند.همچنین یکی دیگر از نکات مهم دیگر در آموزش ریاضی حل تمرین می باشد .برای اینکه دانش آموزان به حل المسائل رجوع نکنند و همچنین برای کمک به پویایی ذهن آنها غیر از تمرین کتاب ، تمرینهای خارج از کتاب نیز به آنها داده شود و با تاکید بر حل آنها به طور جدی این انگیزه در آنها ایجاد می شود که بدنبال حل مساله باشند و از این راه مشارکت و همفکری نیز در آنها تقویت می شود.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصد تشابه سوالات کتاب‌های

مشاوران آموزش با کنکور ۹۸