آبان, ۱۳۹۷ بدون نظر باشگاه نخبگان مشاوران آموزش

* لطفا خودتون را معرفی کنین.

# من هانیه مردوخی هستم. رتبه ۱۵کنکور ۹۷ در منطقه ۳ از کامیاران استان کردستان.

* خانم مردوخی میخوایم ازتون قبل از اینکه درباره کم و کیف مطالعه کنکورتون برای ما و دانش آموزان بگین، درباره یه موضوع خاص صحبت کنیم.
درباره شرایط داوطلبان دختر در مناطق ۳٫ که اغلب در وضعیت و شرایط مطلوبی نسبت به داوطلبان مناطق ۱و۲نیستند.
برای شروع هم از نقش خانواده و اطرافیان در مسیر موفقیت بگین.

# زمانهایی قبل تر از امروز، در اغلب مناطق و شهرها میشه گفت که توجه به فرزند دختر و سرمایه گذاری روی درس خوندن انها زیاد نبود هم چنین تفاوتی که بین دختر و پسر قائل می شدند. اما با گذشت زمان این توجه بیشتر شد. که البته این توجه، در برخی از مناطق، با توجه به فرهنگ و ساختار ان مناطق چندان زیاد نشده و هنوز هم هستند خانواده هایی که (در همه شهرها و همه مناطق) که معتقدند دختر نباید از خانواده فاصله بگیره.

* بنظرتون چه دلیلی داره؟

# بنظرم نوع دیدگاهی که در جامعه حاکم هست. از طرف دیگه وقتی اون دیدگاه برای دختران و زنان وجود داره، اغلب دخترها نیز در برابر اون تسلیم شدند.
هنوز هم میشه همه جا (نه فقط در شهرهایی خاص) دخترهایی رو دید که پیشرفت و تلاش دغدغه و نگرانیشون نیست و به نوعی هیچ تلاشی برای اون ندارند.

* خود شما چطور؟وقتی قدم توی مسیر گذاشتین چطور پیش اومدین؟

# من از همان دوره راهنمایی مسیرها و کارهایی را طی کردم؛هنرهای دستی، ورزش، درس خواندن و… ولی وقتی دیدم به اندازه که در زمینه درس میتونم پیشرفت کنم، در زمینه های دیگه پیشرفت ندارم، مسیرم را پیدا کردم. و همینطور هم بود. من با یکبار گوش دادن سر کلاس و خواندن مطلب، درس را یاد می گرفتم.

* وقتی اینطور متوجه شدین، خانواده چه نقشی در این مسیر داشتند؟

# حتما تشویق و همراهی اونها بوده. ولی اون فکر و دیدگاه خودم هم بود که وادارم میکرد تلاش کنم. برای همین از همون سال دوم دبیرستان شروع کردم به مطالعه هدفمند و پایه خوبی را برای کنکورم درست کردم.

* خانم مردوخی چه توصیه ای به دختر خانم هایی دارین که وضعیت مناسبی برای تحصیل و مطالعه ندارن.

# بنظرم باید به این فکر کنند که درس خواندن یک هدف نیست. بلکه ابزاری برای رسیدن به خواسته ها.
بخصوص اینکه رشته انسانی نیاز به کلاسهای آنچنانی ندارد که رشته های دیگه دارند و خود داوطلب واقعا میتونه تا حد زیادی مستقل و خودخوان پیش بره.
خود من هیچ کلاسی نرفتم ولی آزمون قلمچی رفتم و واقعا از زحمات پشتیبانم خانم محمدی و اقای صابری که همشهری و رتبه برتر کنکور ۹۶ بودند واقعا تشکر میکنم که راهنماییم کردند و در این مسیر باهام بودند.
یادم هست پیش دانشگاهی وقتی بچه های دیگه دفتر برنامه ریزیم را نگاه میکردند که روزی ۵-۶ یا کمی بیشتر درس میخوندم یا اصلا جمعه ها درس نمیخوندم، باورشان نمیشد. در حالیکه دلیل این کارم پایه خوب و مطالعه خوبی بود که از سال دوم و سوم داشتم. برای همین پیش دانش دانشگاهی خیلی کارم کمتر و سبک بود.

* خانم مردخی از مشاوران چه کتابهایی خوندین؟

# من برای ریاضی و منطق و فلسفه سال سوم و فلسفه پیش دانشگاهی و علوم اجتماعی و روانشناسی کتاب مشاوران آموزش خوندم و برام جذاب بود که ناشر تخصصی هست و می گویند:علوم انسانی زیربنای توسعه است.

* و سوال آخر اینکه رشته که انتخاب کردین حقوق بود. چرا؟

# بنظرم حقوق داره از حق دفاع میکنه
ولی بسیار هم به جامعه شناسی علاقه دارم.

* یک توصیه به دختران کورد بخواین داشته باشین.

#بنظر من درس خواندن تنها راه کمک به ما دختران کورد است. علاقه تان را پیدا کنید و در اون مسیر برین.

ممنون از وقتی که گذاشتین.

کارنامه خانم مردوخی

برچسب ها