ژوئن, 2018 بدون نظر باشگاه نخبگان مشاوران آموزش

رتبه ۱۰ منطقه ۲ کنکور ۹۵

مشخصات :علیرضا رضایی ،دانشجوی رشته حقوق دانشگاه تهران.
علاقه مند به عربی و علوم سیاسی.

رتبه برتر

خودش می گفت برای رتبه تک رقمی کشوری سر جلسه کنکور رفته بود اما . . .
علیرضا که رشته دیپلم او ریاضی-فیزیک بوده، متولد ۷۷ شهر میبد یزد است و هم اکنون در دانشگاه تهران ترم ۴ رشته حقوق را می خواند. او که به گفته خودش بعد از حقوق، مدیریت و علوم سیاسی و عربی و چند کد تاریخ هم انتخاب کرده بود، دلیل تغییر رشته از ریاضی به انسانی را این چنین عنوان میکند:
(ریاضی رفتنم اشتباه بود. یک تصمیم احساسی بود که نمیخواستم از بقیه همکلاسیها و دوستانم جدا نشوم. و البته در رشته ریاضی هم سال دوم بهتر از سال سوم بودم اما از اول باید انسانی میرفتم) از این نظر میشه گفت تغییر رشته ایها ناامید نباشید. بلکه امیدوار باشید البته اگر همان دریافت و استنباط درست و دقیق علیرضا را از علوم انسانی داشته باشید که اصلا حفظی نیست: (درسی مثل تاریخ و جغرافیا هم که به حفظی بودن مشهور هستند، میبینیم که چند سوال تحلیلی و مفهومی را در خود دارد، چه برسد به فلسفه و منطق یا جامعه شناسی که ماهیتا تحلیلی و مفهومی هستند).
وقتی از سختترین کتاب علوم انسانی برای او پرسیدیم: فلسفه و منطق (که به نظر درصد پایین این درس در کنکور، گواه این سختی باشد) اما او ریاضی و روان شناسی را هم سخت می دانست؛ فارغ از نتیجه گیری شخصی او در درس فلسفه و منطق کنکور و عمومیت دشواری ریاضی برای داوطلبان انسانی، او روانشناسی را سختترین درس می داند؛ چون می گفت کتاب ساده توضیح داده و ساده است اما سوالاتش چنین نیست.
از وکیل آینده درباره درس دین و زندگی پرسیدیم: دین و زندگی درسی بود که همیشه در آزمونهای مختلف که میرفتم، درصد ۸۰ و بالاتر داشتم اما از بد روزگار اولین درسی که بعد ازکنکور طبق کلید سوالات حساب کردم، همین دین و زندگی بود که واقعا ناامیدم کرد از رتبه مورد نظرم. برای همین وقتی کارنامه رتبه ۱۰ را دیدم، واقعا خوشحال شدم چون اصلا انتظار نداشتم.
او برای این رتبه خوب و جنگنده خواند. البته کیفیت را در اولویت کار قرار داده بود. می گفت کتاب زیادی نخریده بود بیشتر آنها را از کتابخانه امانت گرفته بود. که از کتاب فلسفه منطق و اقتصاد مشاوران خوب استفاده کرد و بسیار خوب و قوی می دانست. برایمان مایه خوشحالی بود که دانش آموزان و البته دانشجویان علوم انسانی می توانند با خواندن کتابهایمان به یک پله بالاتر از موفقیت متکی به خودشان برسند.
توصیه ای که به یازدهمیها داشت: (به یازدهمیها توصیه میکنم تابستان استراتژیک درس بخوانند؛ دروس پایه و سرنوشت ساز را خوب ببندید. ریاضی. عربی . ادبیات اختصاصی. آرایه ادبی. درسهای یادگرفتنی، استدلالی. چون این درسها را اگر یاد بگیرید، طول سال با یک مرور می توان دوباره به جایی خوب رسید. اما درسی مثل جامعه شناسی یا تاریخ و جغرافیا را اگر مدتی کنار بگذارید، نیاز به وقت بیشتری برای مرور و یادآوری دارد. من به این درسها دروس استراتژیک میگم.)

توصیه او به همه داوطلبها: هیچ درسی را کنارنگذارید.اگر از اول تابستان شروع به خواندن می کنید.اگرنه بستگی به موقعیت و زمان باقیمانده تا کنکور، باید درسهایی را در اولویت قرار بدهید. من از عید تاریخ جغرافیا را خواندم اما درصد خوبی هم زدم. اما در مورد رشته دانشگاهی فعلی و مورد علاقه او هم حرف زدیم.
گفت که حقوق را انتخاب کردم بخاطر تاپ بودن و جنبه شغلی و آینده که در عرف وجود دارد. اما الان می بینم که رشته ای خشک است که حتی دو نفر از همکلاسیهام تغییر رشته دادند. عاشقش نیستم اما توی این چهار ترم تونستم ارتباط مورد نیاز با رشته را برقرار کنم. البته یه مقدار هم باید از نزدیک شدن به این رشته اجتناب کرد چون (روحیه) آدم را خشک میکند. حتی خودم از الان متوجه این تاثیر در کلامم شدم. که این جنبه منفیش هست. علیرضا می گفت به عربی و علوم سیاسی علاقه مند است؛ و دوست دارد در زمینه عربی هم مطالعه داشته باشد.
به نکته خوب و ظریفی هم اشاره کرد و آن هم اینکه دانش آموزان در دوره دبیرستان با اکثر رشته های دانشگاهی به نوعی آشنا می شوند؛ اقتصاد، جامعه، ادبیات، منطق و . . . آشنا می شوند اما با حقوق هیچ پیش درآمدی در لابلای کتابها دیده نمی شود و متاسفانه جزء پرطرفدارترین رشته ها هست. که البته واقعا هم تاپ و عالی هست اما اون جنبه خشک و صلب بودن را دارد.
وقتی از او درباره سال ۹۵ پرسیدیم که ایام امتحانات چکار می کرد، این چنین جواب داد: برای امتحانات واقعیتش طول سال خوانده بودم برای همین در ایام امتحانات مشکل نداشتم. اما چون کنکور برام واقعا مهمتر بود این روزها هم وقت بیشتری برای کنکور گذاشتم. برای همین به داوطلبها پیشنهاد میکنم حتما طول سال و ترم درسها را خوب بخوانند که این روزهای حساس و مانده به کنکور، زمان بیشتری به کنکور را اختصاص بدهند.

از حرفها و جملات او خواستیم یک جمع بندی برایمان بگوید که بنظرش اینها مهم بودند:
مهمترین نکته به همه داوطلبها اینه که اعتماد بنفس داشته باشید. این خیلی مهمه. اینکه نگین این درس سخته یا این کار شدنی نیست یا . . .
بعد اینکه یک مشاور خوب داشته باشید. حالا چه یک مشاور، چه یک موفق در کنکور.
بعد سرمایه گذاری در درسهای استراتژیک.
بعد اینکه هیچ درسی را کنار نگذارید.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *