ژانویه, 2019 بدون نظر دسته‌بندی نشده

اقتصاد:

درسی دیگر از درسهای کنکور علوم انسانی که جزو این دسته بندی هاست:

  • دروس متنی – محاسباتی
  • دروس کلیدی
  • دروس تک منبع کنکور

اینها یعنی باید متن خوانی بدانید، بدانید چگونه در محاسبات دست و پاگیر این درس در کنکور سریع پیش بروید؛ به خصوص که:

  • به ریاضیات ساده اما مهم و خطاپذیری در محاسبات آن نیاز دارید؛
  • سوالات آن از جنس سوالات طولانی همراه با جزییات است؛
  • به احتمال زیاد تصوری نادرست از سوالات محاسباتی آن دارید؛

شما برای نتیجه گرفتن و موفقیت در این درس باید چکار کنید؟

ابتدا باید بدانید این درس چه تیپ سوالاتی دارد؟

یعنی همان تیپ سوالات مربوط به مفاهیم اقتصادی، سوالات از تیپ جداول و نمودارهای اقتصادی و سوالات محاسباتی مربوط به مسائل اقتصادی.

کار دیگر اینکه بدانید هر تیپ سوال محاسباتی امکان طرح شدن در چه قالب ها و حالت هایی را دارد؟

برای اینکار نیاز به آموزش درست و تخصصی دارید.

دیگر اینکه برای سوالات محاسباتی باید پیش نیازهای ساده ولی اصولی و مهم آن را بدانید تا هم کمتر دچار خطاهای رایج این مباحث شوید و هم اینکه سرعت بیشتری در رسیدن به جواب نهایی را داشته باشید.

برای همه این نیازهای شما در  درس اقتصاد چه کار کنید؟

مسلما همه این آموزش‌ها را در کتاب اقتصاد جامع کنکور مشاوران آموزش دارید؛ کتابی به قلم توانای آقای وحید تمنا که در کنکورهای نظام قدیم توانسته تشابه ۱۰۰ یا بهتر بگویم تطبیق کامل با کنکور سراسری داشته است؛ یعنی همه ۱۵ سوال کنکور سراسری نظام قدیم در درس اقتصاد طی سالهای ۹۴-۹۵-۹۶ را می توانید در کتاب اقتصاد مشاوران آموزش پیدا کنید و ببینید.

این کتاب در نظام جدید ویژگی های خاصی را دارد؛ از جمله آموزش ریاضیات لازم برای حل سوالات محاساباتی و روش حل هر تیپ مسئله اقتصادی به طور کامل برای شما آموزش داده شده است.

روش مطالعه پیشنهادی و توصیه شده توسط وحیدتمنا (مولف کتاب اقتصاد جامع مشاوران آموزش)

درس اقتصاد

ویژگی‌های درس اقتصاد در متوسطه دوم:

کتاب اقتصاد را می‌توان به سه بخش تقسیم کرد:

  1. مفاهیم اقتصادی

غلط اما رایج:

این بخش از اقتصاد بیشتر توصیفی است. دانش‌آموزان به طور عموم این بخش را «حفظی» می‌دانند و با تکرار کردن آن را برای امتحان حفظ می‌کنند و بعد از امتحان نیز تقریباً از این درس چیزی یادشان نیست.

درست اما نیازمند یادگیری:

اقتصاد در بین دروس علوم انسانی بیش از همه به زندگی روزمره ارتباط دارد. یعنی دانش‌آموز سال دهم(دوم دبیرستان قدیم) به راحتی می‌تواند بین آنچه در کتاب درسی می‌خواند و خریدی که از فروشگاه انجام می‌دهد، بحث‌هایی که در مورد گرانی می‌شنود، رشدی که در دنیای مثلاً ارتباطات جمعی از قبیل تلفن همراه و تبلت و … می‌بیند، رابطه برقرار کند.

در واقع درس اقتصاد به شدت برای دانش‌آموزان، انتزاعی نیست و می‌تواند از جذاب‌ترین کلاس‌های درسی بشود.

برای این که یک دانش‌آموز بتواند، این قدم را بردارد اولین و مهم‌ترین قدمی که باید بردارد .

  1. نمودارها و جداول:

آنچه به طور واقعی روی می‌دهد:

نمودار یا جدول بدون ارتباط با مفاهیم وجود ندارد و الزاماً میان این دو مورد رابطه‌ی معناداری وجود دارد. اما متاسفانه دانش‌آموزان علوم انسانی بین این موارد ارتباط معناداری برقرار نمی‌کنند و بیشتر این نمودارها یا جداول را یا در مدارس از دانش‌آموزان نمی‌خواهند که مطالعه جدی بکنند و یا اساساً توسط دبیران تدریس نمی‌شود.

چه باید بکنیم؟

قبل از هر چیز ترس دانش‌آموز علوم انسانی را باید از ریاضیات بریزانیم. این اتفاق البته با تغییر نظام آموزشی مهیا شده است و دانش‌آموزان علوم انسانی به دلیل برخوردار شدن از ریاضی پایه‌ای‌تر و کاربردی‌تر و شیوه‌ی تالیف مناسب‌تر کتاب‌های درسی ریاضی، با ریاضیات بیشتر آشنا می‌شوند.

اما با این وجود، نیازمند برنامه‌ی جدی‌تری در این زمینه هستیم که در مورد بعدی بیشتر توضیح خواهم داد.

  1. مسائل اقتصادی:

واقعیت چیست؟

واقعیت این است که دانش‌آموزان در این بخش، ضعیف هستند، همکاران دبیر، مسائل ریاضی را جدی نمی‌گیرند. اقتصاد، در بین رشته‌های علوم انسانی، تنها رشته‌ای است که با مسئله عجین است و باید زمان بیشتری توسط دانش‌آموز و دبیر بر این مسئله گذاشته شود ولی چنین نیست. معمولاً در مدارس اکتفا می‌شود به مسائل ساده‌ی کتاب درسی و نمونه‌های بسیار نزدیک، که ذهن دانش‌آموز را پرورش نمی‌دهد.

چه باید کرد؟

دبیران عزیز، مسائل اقتصادی را باید بهانه کنند تا دانش‌آموزان متوجه شوند که ریاضیات چه نقش جدی در تحقیقات رشته‌های مختلف علوم انسانی بازی می‌کند. مسائل اقتصادی، نیاز به پایه‌هایی از درک ریاضی دارد. به طور مثال مفهوم «درصد» عمده مشکل دانش‌آموزان است و تصویر درستی از مفهوم «درصد» ندارند و دبیران عزیز باید روی این موضوع کار جدی کنند و تمریناتی خاص این مفهوم برای دانش‌آموزان ایجاد کنند و با دانش‌آموزان کار کنند.

اما دانش‌آموزان: دانش‌آموزی که مسائل اقصادی را در سال دهم(دوم دبیرستان) خوب یاد نگیرد یا نگرفته باشد، در کنکور دچار مشکل خواهد شد. با وجود این که کتاب درسی اقتصاد صفحات کمی دارد اما ما در انتشارات مشاوران آموزش، پرحجم‌ترین کتاب‌مان، کتاب اقتصاد است، به این دلیل که روی روش حل مسائل اقتصاد، وقت گذاشتیم و تمرینات زیادی طراحی کردیم و تست‌های چهارگزینه‌ای مناسب.

برای مشاهده کتاب و خرید از اینجا وارد شوید.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *