زبان عمومی دوازدهم

ویژه جمع بندی ایام نوروز(زبان انگلیسی)

زبان انگلیسی

درس زبانی مشترک همه رشته ها که متاسفانه داوطلبان علوم انسانی در کنکور۹۷ ، بیشترین درصد منفی را در این درس داشتند (۷۵% داوطلبان زبان را منفی زدند!). دلیل این اتفاق هرچه که باشد، الان در این موقعیت زمانی نمی خواهیم به آن بپردازیم یا حداقل در این مطلب، هدف نیست.

نکته ای که میخواهیم بدانید، روش مطالعه این درس است که چگونه بخوانید تا بهترین نتیجه ممکن را بگیرید.

ابتدا باید دو تغییر در مورد این درس در شما رخ بدهد سپس یک گام عملی برای این تغییرات بردارید:

تغییر اول در تصورشما نسبت به این درس است؛ این درس نیاز به تمرین زیاد دارد تا خواندن لغات زیاد، نیاز به «یادگرفتن» لغت دارد، نه «حفظ کردن» آن؛

  • یعنی باید واژگان را در جمله بخوانید و معنایشان را در کنار معنی دیگر واژه ها بدانید. این یعنی یادگیری واژگان.

تغییر دیگر در روش مطالعه شماست. یعنی این درس را در میان مدت ببینید که به نتیجه خوبی برسید؛

  • روش مطالعه هم که در این درس باید پیش ببرید، بر مبنای تمرین و استمرار است. سوالات کنکور شما که تستی هستند اما لازم است برای رسیدن به این مهارت سنجش تستی، شما دانسته هایی را در آزمون های تشریحی بیاموزید؛ به صورت تدریجی تا با روش به کارگیری واژگان در جمله و حدس زدن کلمه ناقص از جمله بدون نگاه به گزینه ها و دیگر مهارت ها برسید.

تا اینجای مطالب، دو مسئله طرح شد:

  • نتیجه خوب گرفتن.
  • روش مطالعه.

وقتی می گوییم نتیجه خوب، یعنی چی؟ یعنی درصدی بیشتر از ۵۰%در کنکور؟ نه اصلا. برای رسیدن به درصد مطلوب اولیه در این درس، با توجه به نتیجه که از داوطلبان کنکور علوم انسانی در سالهای اخیر می بینیم، خوب پی می بریم که درصد با کسب درصد ۲۰ در این درس، بیشتر از ۶۰% داوطلبها را به راحتی پشت سر می گذارید.

سوالی که اینجا به ذهنتان می رسد، این است:

چگونه به این درصد و وضعیت برسم؟

یادتان باشد که شما در پایه دوازدهم هستید و حتما این درس را جزو کتابهای پایه دوازدهم دارید. شک نکنید با جدی گرفتن همین کتاب پایه دوازدهم و روش مطالعه که برایتان گفتم و بیشتر خواهم گفت، می توانید به خوبی به این درصد برسید.

در ادامه روش مطالعه باید بگویم که شما هر واژه ای را که به خاطر می سپارید، با تمرین آن واژه درقالب جملات و سوالات تشریحی، واژه را می آموزید.

شما با این سوالات تشریحی، دو کار را همزمان انجام می دهید:

  • برای مدرسه و پایه دوازدهم مطالعه می کنید و درس مدرسه را پیش می برید.
  • پایه های لازم و ضروری تست زنی در کنکور این درس را می خوانید.

یک نکته مهم:

حتما هر سال تعدادی (نه چندان کم) از داوطلبان کنکور در رشته های مختلف، از کسانی هستند که سر کلاسهای مکالمه زبان در آموزشگاه زبان حاضر بودند و عمری را در این مسیر کسب تجربه و دانش داشتند.

نمی خواهم دل این دسته از دانش آموزان و داوطلبان را خالی کنم اما باید این مسئله را که می گویم جدی بگیرید:

مسیر کنکور زبان از نظر آموزش و سنجش، متفاوت از آموزش و سنجش شما در آموزشگاه مکالمه زبان است. اندوخته واژگان و تسلط شما بر گرامر زبان انگلیسی حتما مفید خواهد بود و یک گام حرفه ای تر آموختید. اما آموزشتان ناقص است و با سنجش کنکوری فاصله دارید.

در کنکور برای درس زبان باید سرعت خیلی بیشتری از استاندارد و معمول داشته باشید؛ چرا؟

چون درس آخر دفترچه سوالات عمومی شماست و همه اضافه کاری های احتمالی درس های دیگر سر درس زبان خودش را نشان می دهد. ضمن آنکه سوالات این درس به اندازه کافی زمان بر هستند اگر با اصول تست زنی آن آشنا نباشید.

چه کار باید بکنید؟

اینجا همان گام عملی را می گویم که برای موفقیت در این درس باید داشته باشید.

براساس ویژگی های جدید و خاص کتاب درسی تان، کتاب زبان انگلیسی دوازدهم مشاوران آموزش تالیف شده است. شما در این کتاب، قبل از رسیدن به مرحله حل تست های متنوع گرامر و واژگان، تمرین هایی تشریحی مختلف را پشت سر می گذارید. تا به اهداف آموزشی آنها برسید و جرات حل تست زبان را پیدا کنید و با استمرار در مسیر  آن، نتیجه مناسب را کسب کنید.

در این مسیر حتما کتاب زبان انگلیسی پایه دوازدهم مشاوران آموزش را تهیه کنید و با دقت و جدیت تمام بخوانید که تنها کتاب کنکوری زبان دارای سوالات تشریحی می باشد.

برای مشاهده کتاب و خرید از این جا وارد شوید.

اسکرول به بالا