می, 2018 بدون نظر دانش آموزان, مشاوران, مقالات

در این مقالات که به معرفی ویژگیهای یک مشاور مدرسه موفق از دیدگاه دکتر ترا توتن، نویسنده مقالات سایت مرجع آموزشی-مشاوره ای Soliant خواهیم پرداخت :

بی شک مشاور مدرسه بودن یکی از سخت ترین کارهای موجود است. مشاوران مدرسه اغلب در زمانی محدود مجبور اند با صدها دانش آموز درگیر باشند. ولی تاثیری که این افراد بر دانش آموزان دارند، این شغل را به یکی با ارزش ترین حرفه های حیطه آموزشی، برای کسانی که علاقه دارند، بدل میکند.
در این مقاله ویژگی های غالبی که هر مشاور مدرسه موفق لاجرم باید داشته باشد را با شما به بحث خواهیم گذاشت.
۱️⃣ یک شنونده خوب بودن: اولین ویژگی که با شنیدن نام مشاور مدرسه میتواند به ذهن هر کسی خطور کند یک شنونده خوب بودن است. در واقع اکثر زمان مشاور در مدرسه صرف گوش دادن و تحلیل صحبت های دانش آموزان، اولیاء و دیگر همکاران میشود. به یاد داشته باشید که باید ابتدا گوش کنید و سپس سوال بپرسید. اگر در زمینه ای برایتان ابهام وجود داشت، بپرسید ولی در عین حال مطمئن باشید که با بیان جزئیاتی از آنچه که مراجع کننده قبلا بیان کرده، به شنونده خود این اطمینان را بدهید که به صورت کامل در جریان روند صحبت هستید. بی تردید یک شنونده خوب بودن اساسی ترین ویژگی تمام مشاوران موفق در هر زمینه مشاوره ای هست. یک مشاور موفق نه تنها قادر است گفته های مراجع را بشنود، بلکه قادر است از طریق حالات چهره و زبان بدن، ناگفته های مراجع خود را بشنود.

۲️⃣توانایی ارزیابی : قسمتی از نقش سازنده هر مشاور در زندگی دانش آموز به توانایی ارزیابی دقیق مشاور از دانش آموزانش برمیگردد. این ارزیابی برای آماده کردن دانش آموز برای زندگی بعد از مدرسه ضروری مینماید. اگر شما مشاور مدرسه در یک دبیرستان هستید، این ارزیابی مخصوصا شامل ارزیابی دقیق موفقیت ها و کم کاری های دانش آموز در دوران حساس انتخاب رشته، انتخاب رشته دانشگاه و کمک به آنها در سازماندهی به لیست بلند بالای انتخاب های ممکن برای انها میشود. انجام دقیق این ارزیابی ها و توانایی گزارش نتایج به اولیاء و دیگر همکاران از بخش های اساسی کار مشاوره است.

۳️⃣داشتن مهارت ارتباطی موفق: قادر بودن به تبادل ایده ها، افکار و البته احساسات به صورت کلامی، یکی از ویژگی های مشاور است که امکان ندارد از دید افراد مخفی بماند. در اغلب موارد شما باید افکار را در ذهن دانش آموز طوری حلاجی کنید که او بتواند در نتیجه یک تصمیم اساسی برای زندگی خود بگیرد. یا در شرایط بحث جدی بین دانش آموز و اولیاء مدرسه، توانایی گزارش دادن از وضعیت دانش آموز بی شک حیاتی مینماید.

علوم انسانی

مشاوران آموزش

برچسب ها