فوریه, 2019 بدون نظر تازه های دنیای آموزش
در پی انتشار مطالبی در خصوص تغییرات کنکور، سازمان سنجش آموزش کشور جوابیه‌ای ارسال کرد که وفق قانون عینا درج می‌گردد.

به گزارش «تابناک»، متن این جوابیه که به امضای مهدی ناصری، مدیرکل دفتر ریاست و روابط عمومی و امور بین الملل این سازمان رسیده، به شرح زیر است:

طی روز‌های گذشته مطالب متعددی تحت عناوین افزایش «یک قانون ۱۱ ساله با تغییری کوچک» «سقوط چشمگیر و شدید شانس قبولی در کنکور ۹۸» و «تغییرات کنکور ۹۸ نتیجه عکس داد» توسط آن خبرگزاری منتشر گردید که به نظر می‌رسد مطالب بیان شده حاکی از اطلاعات ناقص نگارنده محترم دارد.

الف- در خیر افزایش «یک قانون ۱۱ ساله با تغییر کوچک» اشاره به قانون مصوب سال ۸۶ شده و عنوان گردیده که طبق این قانون می‌بایست کنکور حذف می‌گردید و مسولین را متهم به ابقای کنکور و عمل نکردن در اجرای قانون نموده‌اند. همانطوریکه مشخص است نگارنده عزیز از قوانین و مصوبات قانونی مطلع نبوده و براساس اطلاعات ناقص اقدام به نگارش نموده اند. طبق آخرین مصوبه مجلس محترم شورای اسلامی مورخ ۱۰/۶/۹۳ و اصلاحیه مصوب مورخ ۲۶/۲/۹۵ تحت عنوان قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در پذیرش دانشجو تاثیر سابقه تحصیلی، سالانه به صورت تدریجی و صعودی بوده و پس از پنج سال حداقل هشتاد و پنج درصد (۸۵) ظرفیت پذیرش دانشجو در کل کشور بر مبنای سابقه تحصیلی خواهد بود به انجام رسیده است که تاکید می‌گردد وفق این قانون اقدام و کوچکترین کوتاهی در این زمینه بعمل نیامده است.

ب- در خبر‌های «تغییرات کنکور ۹۸ نتیجه عکس داد «و «سقوط چشمگیر و شدید شانس قبولی در کنکور ۹۸» بیان گردیده است که شانس قبولی داوطلبان کنکور ۹۸ از همیشه پایین‌تر است. معلوم نیست نگارنده مطلب بر اساس کدام اطلاعات به این نتیجه گیری رسیده است، در حالی که با تغییر روش در ثبت نام متقاضیان برای پذیرش در دانشگاه‌های سراسری سال ۱۳۹۸ تنها ظرفیت‌ها به دو گروه با آزمون و با سابقه تحصیلی تفکیک گردیده و ظرفیتی دچار کاهش نشده و شانس قبولی همانند سالیان قبل خواهد بود. در سال‌های قبل ظرفیت و میزان پذیرش کلیه کد رشته‌ها با هم محاسبه می‌شد، ولی در روش فعلی تنها تغییر در تفکیک این کد رشته‌ها به “با آزمون” و “با سابقه تحصیلی” است؛ لذا القاء مطلب کاهش شانس قبولی در سال جاری صحیح نبوده و برداشت ناصوابی می‌باشد.

در پایان یادآوری می‌شود همانطوریکه ملاحظه گردید نگارنده محترم از مصوبات بعدی و نهایی مطلع نبوده و تنها با اشاره به مصوبه اولیه تحلیل و نتیجه گیری نموده اند. با توجه به اینکه انتشار اخبار ناصحیح موجب تشویش و نگرانی داوطلبان و خانواده‌های عزیز می‌شود درخواست می‌گردد قبل از اقدام به نشر، هماهنگی لازم جهت کسب آخرین اطلاعات و مصوبات بعمل آید.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *