اکتبر, 2018 بدون نظر باشگاه نخبگان مشاوران آموزش

• از چه تاریخی و روزی کنکوری خواندن را شروع کردی به طور جدی؟
– سال گذشته تقریبا همزمان با کنکور ۹۶

• تابستون چی خوندی؟ چطور خوندی؟
– من تابستون طبق آزمون کانون ییش رفتم. و از اول مهرماه البته طبق ازمون گزینه دو جلو رفتم و برنامه اصلیم شد گزینه دو. ولی هر دو آزمون را شرکت می کردم؛ آزمونهایی که با هم تداخل نداشتند. از عید به بعد هم آزمونهای جامع سنجش شرکت کردم.

• اینکه هر هفته آزمون میرفتی سخت نبود؟
– چرا که نه . سخت بود. حتی یادمه روز تولدم افتاده بود روز آزمون و من رفتم آزمون.

• از سر جلسه کنکوربرای ما و داوطلبها و دانش آموزان بگو لطفا.
– خوب من واقعا قبلش آماده بودم. طبق برنامه خودم و اونطور که انتظار داشتم، خوندم و تموم کردم و مرور کردم کتابها و درسها را. . من تقریبا بعد از فروردین تخمین رتبه هام در آزمون ها بین ۲۰ تا ۳۰ یا ۴۰ بود. ولی روز کنکور، کمی دلهره داشتم اما چون کنکورهای اخیر را کار کرده بودم و راضی بودم و خوب بود، امیدوار بودم و خاطرجمع رفتم سر جلسه. اما ادبیات عمومی را که دیدم و اون سوالات متفاوت از سالهای قبلش را دیدم، نگران شدم.کمی هم وقت کم آودم و به درک مطلب های زبان نرسیدم انتظار داشتم حداقل ۵۵ یا ۶۰ بزنم ولی نرسیدم و کمتر شد . حتی وقتی اختصاصیهارو شروع کرده بودم، به این فکر می کردم که واقعا ادبیات عمومی را چطور زدم و نکند خراب کرده باشم و اینکه آیا درسهای بعدی هم ممکن است از استانداردها فاصله گرفته باشند یا نه ؟ که به نظرم و به نظر خیلی ها در اختصاصی ها هم اقتصاد و ادبیات اختصاصی اون استانداردهای همیشگی کنکورهای قبلی را نداشتند . اقتصاد هم واقعا برای ۱۰۰ رفته بودم اما واقعا اقتصاد ۹۷ قابلیت صد زدن نداشت و ۸۰درصد زدم. عربی اختصاصی را هم به خاطر یک اشتباه کوچک ۹۴ زدم ولی خداروشکر در کل خدا کمک کرد و آمادگی و تلاش من نتیجه داد و در نهایت توانستم به نتیجه ای که میخواستم برسم و درکل به نظرم هیچ تلاش درستی بی نتیجه نمی ماند.
• از مشاوران آموزش چه کتابهایی خوندی؟ چطور با مشاوران آموزش آشنا شدین؟
– من از طریق فضای مجازی با مشاوران آموزش آشنا شدم. سال دوم دبیرستان بود که عضو کانال شدم و از همان موقع متوجه تخصصی بودن کارآن شدم. همیشه هم اولین کانالی بوده که وقتهای مشخص مطالبش را چک میکردم و میخوندم.
برای فلسفه و منطق سال سوم و فلسفه پیش دانشگاهی و جامعه شناسی و علوم اجتماعی جامع پایه و پیش دانشگاهی و روانشناسی فقط کتاب های مشاوران آموزش داشتم و ریاضیات مشاوران هم برای تست های تکمیلی.

• چه چیز مشاوران آموزش براتون جالب بود؟
– اینکه فهمیده بود بچه های انسانی به چه چیزهایی نیاز دارند و نیازسنجیشون رو خوب انجام داده بود. یا این روش کلمات کلیدی که توی کتابهاشون هست را خیلی دوست دارم. بخصوص جامعه شناسی.
• گفتین جامعه شناسی، میدونین مولف کتاب آقای تمنا هستن که برای چند درس دیگه هم کتاب نوشته.

• بنظرتون چطور میشه یه نفر توی چند رشته تخصص داشته باشه؟
– خوب واقعیتش این سوال را سر کلاسهایی که الان دارم ازم میپرسن. به نظرم ایشون بخاطر کار گسترده که توی علوم انسانی دارن، تدریس این درسها که انجام میدن و بخاطر آشنایی و فعالیتی که در حوزه علوم انسانی که دارن، بنظرم باید اینطور باشه.

• کمی از درس ریاضی برامون بگو. چقدر براش وقت گذاشتی؟ چطور شروع کردی؟
– خوب من ریاضی را اوایل خیلی جالب جواب نمیدادم توی آزمونهام. ۲۰%. ۲۵% . ولی وقتی متوجه شدم و شنیدم که میتونه برای رقابت و رتبه بالا موثر باشه واقعا و رتبه را بالا بکشه، براش خیلی وقت گذاشتم و همه مباحث همه کتابها را خوندم بجز مثلثات. و واقعا براش وقت گذاشتم.

• بنظرت دانش آموز باید چکار کنه که ریاضی را بخونه و بهش علاقه مند بشه؟
– قبول دارم که اوایل ریاضی خواندن سخته ولی باید پشتکار داشته باشن و ادامه بدن تا به یه نتیجه برسن و کم کم جلو برن و اینطور علاقه هم کم کم ایجاد میشه. ولی نباید به این حرفهایی که برای ریاضی رشته انسانی هست گوش بدن. خوب بخونن، خوب کار کنن و میتونن برای جمع بندی و رفع اشکالشون معلم خصوصی داشته باشن.

• چه رشته ای انتخاب کردی؟
– من هم به روانشناسی علاقه داشتم هم حقوق. اما علاقم به روانشناسی بیشتر بود. البته من کنکور زبان تخصصی هم شرکت کردم و با وجود اینکه ۱۰دقیقه زودتر، از سر جلسه بیرون اومدم، اما رتبم ۶۰۷ شد.

• الان چه درسی تدریس می کنید توی مدرستون؟
– من الان جامعه شناسی و روانشناسی توی مدرسه خودم تدریس می کنم و مشاوره هم ارایه میدم و کلاسهای رفع اشکال آزمون ها هم برعهده ی من هست.

• اگر توصیه یا نکته برای دانش آموزان دارید، بفرمایید:
– اینکه اگر فکر میکنند تواناییشو دارن، واقعا بخونن چون پبعد شیمون میشن. اکثر کسانی که میگن دانشگاه نمیریم و میریم سراغ کار آزاد، بالاخره دیر یا زود دانشگاه میرن، حتی دانشگاه آزاد. ولی اگر میتونن بخونن واقعا بخونن که نتیجه خوب بگیرن و رشته خوب توی دانشگاه خوب بخونن.
ممنون از شما و پدرتون که وقت گذاشتین.

یادداشت:
والدین گرامی!
لطفا در همراهی خود با فرزندان خود (بخصوص اگر رشته علوم انسانی هستند) این نکته ها را خاطرتان باشد:
۱٫ همراهی روحی و عاطفی برای هر داوطلبی مهمتر و لازم تر است. لطفا در کنار آنها باشید.
۲٫ اهمیت دادن به فرزند کنکوری، تنها محدود به فراهم کردن امکانات و شرایط تحصیلی نیست. آنها را باور کنید در حد توان و تلاشی که دارند.
۳٫ فرزندتان را مکلف به تلاش کنید و بدانید، تلاشی که درست و مداوم باشد، مطمئنا به نتیجه خواهد رسید؛
۴٫ دانش آموز انسانی، بیشتر از هر دانش آموز دیگری نیاز به باور دارد. اهمیت رشته آنها را دریابید و جدی بگیرید.
۵٫ حتما از مشاوره و راهنمایی واحد مشاوره انتشارات مشاوران آموزش برای این مسیر مهم فرزندانتان بهره بگیرید و با ناشر تخصصی رشته علوم انسانی در ارتباط باشید.

موفق باشید و بمانید
#رستم_جو

برچسب ها