شروع دیرهنگام کنکور جامعه شناسی

شروع دیرهنگام دانش‌آموزان کنکوری

حرف اول:

صبح شما به‌خیر!!!!

آره! با شما هستم که تا الان خواب بودید و هرکی می‌گفت کنکور و آزمون و کتاب تست و کلاس و جمع‌بندی و … پوزخندی تحویل می‌دادید که باباجان تو این کرونا کنکور چیه و حالا کووووو تا کنکور و وقت هست و این شلوغ‌کاری‌ها چیه و از این داستان‌ها!

اما اشکالی نداره! از قدیم گفتن ماهی رو هر وقت از آب بگیری تازه‌س! (بیچاره ماهی!) همین که الان نشستید پای حرف‌های من، یعنی که از خوابِ ناز بیدار شدید و می‌خواهید فکری به حال این کنکور بکنید، جای شُکرش باقی‌ست و دم شما هم گرم!‍

می‌پرسید: وقت هست؟
می‌گویم: بله! اما کم.

می‌‌پرسید: چطوری و از کجا شروع کنیم؟
می‌گویم: اول نفس مبارکتان را حبس کنید، متن را تا ته بخوانید، بعد یک لیوان آب بخورید که خفه نشوید و شروع کنید!

کنکور جامعه شناسی:

احتمالاً شنیدید یا شاید خودتان هم معتقد هستید(هستید؟؟) که علوم انسانی رشته حفظیات هست و فقط باید بنشینی و به قول معروف مطالب را از بَر کنی! می‌خواهم بگویم که سخت در اشتباه هستن یا هستی! چون‌که از امروز تا اَبَد با حفظ کردن(حداقل در کنکور) کسی نتیجه نگرفته و نخواهد گرفت!!

جامعه شناسی هم یکی از دروس انسانی هست که شما باید قلق خواندنش را یاد بگیرید و بعد تازه می‌فهمید عجب درس شیرینی بود! قبل از اینکه به شما بگویم این درس را چطور مطالعه کنید، ابتدا باید اهمیت و تیپ کنکوری این درس را بدانید، پس به نکاتی که می‌گویم خوب توجه کنید:

۱. جامعه‌شناسی یکی از ۵ درس رتبه ساز علوم انسانی هست؛ پس اهمیت بالایی در رتبه و تراز شما دارد، یعنی برای یک رتبه خوب باید بین ۶۰ تا ۱۰۰ بزنید! (مثل آب خوردن!)

۲. سؤالات جامعه شناسی کنکور خیلی متنوع هست؛ یعنی انواع سؤالات مفهومی، حافظه‌ای(یکی، دوتا)، نموداری(شاید) و ترکیبی(تا دلتان بخواهد!) بین ۲۰ سؤال دیده می‌شود.

۳. سؤالات جامعه شناسی کنکور معمولاً چندبخشی هستند(۳ تا ۴ بخش) و اتفاقاً این مورد کار را برای شما ساده‌تر می‌کند، چون‌که:

 • معمولاً با بلد بودن یک تا دو قسمت به‌راحتی جواب را پیدا می‌کنید.
 • راحت‌تر می‌توانید رد گزینه کنید.
 • با اینکه طولانی هستند، اما با پیدا کردن کلیدواژه سؤال می‌توانید برای خود زمان بخرید!

۴. سؤالات ترکیبی کنکور یا ترکیبی بین چند درس هستند و یا ترکیبی بین چند کتاب. معمولاً ترکیبی‌ها بین دوتا کتاب جامعه شناسی دهم و جامعه شناسی یازدهم هست؛ اما به ‌هر حال شما باید هر سه کتاب را خوب بخوانید.

۵. تقریباً بین ۳۵ تا ۴۰ درصد سؤالات از کتاب جامعه شناسی دوازدهم هست؛ پس این کتاب رو جدی بگیرید!

نحوه مطالعه جامعه شناسی در زمان باقی‌مانده:

حالا با این اوصافی که از کنکور جامعه شناسی فهمیدیم، باید ببینیم در این مدت‌زمانی که باقی مانده، چطور بخوانیم که درصد خوبی از این درس بگیریم؟

پس حالا فکر کنم متوجه شدید که باید فکر اینکه یک پایه را نخوانید و کنار بگذارید، از سرتان بیرون کنید!

برای همین کمی فشرده‌تر برنامه‌ بریزید و برای خواندن هر سه‌تا کتاب زمان‌بندی داشته باشید. برای مطالعه این درس به نکته‌های زیر توجه کنید:

۱. قبل از مطالعه و فهم کامل مطالب، سراغ تست نروید!

۲. مطالعه از آخر به اول یا از پایه دوازدهم به پایه دهم، برای این درس اصلاً درست نیست! آستین مبارک را بالا بزنید و از درس اول دهم شروع کنید.

۳. ترکیبی خواندن و تشخیص مواردی که خوراک سؤال ترکیبی هستند، در این درس خیلی مهم است؛ پس به‌جای اینکه خط به خط را حفظ کنید، موارد مشابه و نزدیک به هم (به‌لحاظ مفهومی) را برای خود جدا کنید.

۴. درست است که وقت نسبتاً کمی دارید، اما از «بخوانیم و بدانیم‌ها» و جاهای کلیدی کتاب راحت نگذرید! با حوصله و دقیق خواندن، بهتر از سریع خواندن و زود تمام کردن است!

۵. جامعه شناسی تا دلتان بخواهد فرّار هست، پس در زمان‌بندی مطالعه خود، حتماً زمانی را برای مرور بگذارید.

۶. کلیدواژه‌های هر درس را پیدا کنید و تمرکز خود را بر پیدا کردن مفاهیم مرتبط با آن‌ها بگذارید.

خب اگر بخواهم باز بشمارم، تا صبح باید بنشینم و شماره بگذارم. فعلاً شما همین ۶ مورد را رعایت کنید، بعد بیایید برویم سراغ تست!

نحوه تست‌ زدن در زمان باقی‌مانده:

رسیدیم به اصل مطلب! حالا همه این‌هایی که گفتید، درست! اما چطور باید تست بزنیم؟ اصلاً کی تست بزنیم؟

 1. یک کتاب جامع استاندارد بگیرید و درس به درس تست بزنید. تست زدن، زیاد تست زدن و مرور مهم‌ترین نکته برای موفقیت در این درس هست.
 2. تست‌هایی که می‌زنید، هم از نظر ساختاری(تنوع تیپ سؤال) و هم از نظر محتوا، باید مشابه کنکور باشند؛ پس فهمیدید که کتاب تست استاندارد یعنی چی!

۳. بلافاصله بعد از خواندن هر درس تست بزنید. می‌دانید چرا؟ چون فهم جامعه شناسی یک‌طرف، کاربردش یک‌طرف دیگر‌ست! با تست زدن متوجه می‌شوید که:

 • چه مباحثی در تست‌ها بیشتر تکرار می‌شوند.
 • چه مباحثی به‌ظاهر آسان، اما در تست پیچیده و سخت می‌شوند.
 • چه اصطلاحاتی به اشتباه به‌جای هم به‌کار می‌روند.
 • چه مباحثی به‌صورت مقایسه‌ای یا فرایندی طرح می‌شوند.
 • کلیدواژه‌های هر درس چیست.
 • کدام مباحث را باید با تمرکز و دقت بیشتری بخوانید.

۴. نکته آخر اینکه وقتی می‌گویم تا می‌توانید زیاد تست بزنید، یعنی تست‌های خوب بزنید و درست تحلیل کنید، کیفیت را فدای کمیت نکنید. می‌توانید در کنار کتاب، از آزمون‌های شبیه‌ساز کنکور هم کمک بگیرید.

جمع‌بندی:

در درس جامعه شناسی هم مثل هر درس دیگری، وقتی زحمت‌های شما کامل نتیجه می‌دهد که به‌موقع و درست مرور و جمع‌بندی کنید؛ پس برای مطالب پراکنده‌ای که در ذهنتان ریخته‌اید، قفسه‌ای مرتب بسازید که هنگام استفاده، هرکدام را به‌راحتی پیدا کنید.

حرف آخر:

آقاجان، خانم‌جان از روی تخت نمی‌شود به قله رسید، نهایتش خوابش را می‌بینید!

پس بلند شوید! دست به‌کار شوید که چیزی به پایان راه نمانده.

وقت کم هست، قبول! اما هیچ‌وقت انقدر کم نیست که نشود شروع کرد!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا