معرفی مولف تیزشیم و تستیک عربی

گپی با مؤلف

مشاوران آموزش: شما متولد چه سالی و در چه شهری هستید؟

متولَد ۱۳۷۰ شهر تهران

مشاوران آموزش: می شه بگین رشته تحصیلی شما در دانشگاه چه بوده؟

* کارشناسی: اقتصاد نظری دانشگاه تهران

* کارشناسی ارشد: مترجمی عربی دانشگاه تهران

* دکتری تخصصّی: مطالعات ترجمه عربی دانشگاه تهران

 

مشاوران آموزش: به چه دلیل این رشته را در دانشگاه انتخاب کردید؟

از دوران نوجوانی به یادگیری زبان (فارغ از اینکه چه زبانی باشد) علاقه داشتم و خب کم‌کم علاقه‌ام صرفاً محدود به زبان عربی شد. با این حال در دبیرستان رشته ریاضی – فیزیک را دنبال کردم و در دوره لیسانس اقتصاد نظری خواندم که بخش عمده‌اش مربوط به ریاضی است. عطش یادگیری زبان عربی به صورت آکادمیک در دانشگاه، من را به این سمت سوق داد که در آزمون کارشناسی ارشد زبان عربی شرکت کنم که خب با تلاش و انگیزه از پسش برآمدم و در دوره دکتری هم همین رشته را ادامه دادم.

 

مشاوران آموزش: سابقه تدریس شما در مدارس، چه تأثیری در تألیفات شما داشته است؟

وقتی با دانش‌آموز رو‌به‌رو باشید، دنیای دیگری از تدریس به رویتان گشوده می‌شود. انواع و اقسام سؤالات را از زبان دانش‌آموز می‌شنوید و در می‌یابید که هر مطلب را چگونه بنویسید بهتر و خوش‌ فهم‌تر است. نقاط ضعف و قوّت دانش‌آموز را می‌فهمید و دقّت و ریزبینی‌تان بیشتر می‌شود. من از آن دسته مؤلّفان کنکوری بودم که با سابقه کم‌ تدریس، کتاب نوشتم امّا کمتر پیش می‌آید، بدون سابقه تدریس کتاب موّفق در فروش نوشت!

 

مشاوران آموزش: چرا مشاوران آموزش را برای چاپ کتابتون انتخاب کردید؟

مشاوران آموزش در زمینه علوم‌ انسانی ید طولانی و البته ید بیضایی دارد و خب این موضوع برایم اهمیت داشت.

البته مدیریت تألیف این نشر هم بسیار تأثیرگذار بود.

 

مشاوران آموزش: تا چه میزان مشاوران آموزش را در دروس عمومی موفق می‌دانید؟

هرچند انتشارات مشاوران آموزش مدّتی است که در زمینه دروس عمومی گام برداشته امّا با برنامه‌ریزی مناسب در چشم‌انداز روشن، به احتمال فراوان طی سال‌های‌ آینده حرف‌های زیادی در دروس عمومی خواهد داشت!

 

مشاوران آموزش: امکانش هست یه توضیح کلی درباره کتاب خودتون بدید؟ اصلا دانش‌آموز چطور باید کتاب شما رو بخونه که نتیجه بگیره؟

در مشاوران آموزش دو مجموعه کتاب تستیک (دهم و یازدهم عمومی و انسانی) و تیزشیم را برای جمع‌بندی (عمومی و انسانی) تألیف کرده‌ام.

استفاده از کتاب تستیک حتماً باید در طول سال انجام بگیرد و دانش‌آموز بعد از کامل خواندن درسنامه، آرام آرام برود سراغ تست‌ها و خودش را محک بزند. ویژگی منحصر به فرد کتاب تستیک دسته‌بندی تست‌ها به سه‌دسته ساده (عامّه‌پسند)، متوسط (طبقه‌ متوسط) و دشوار (باشگاه مبارزه) است که کار را برای پیشرفت دانش‌‌آموز بسیار ساده کرده!

کتاب تیزشیم حاصل تجربه من بعد از نوشتن حدوداً ۲۰ عنوان کتاب بوده! تیزشیم را به‌گونه‌ای نوشته‌ام که در هر زمان از سال تحصیلی که مورد استفاده قرار بگیرد، دانش‌آموز تأثیر معجزه‌‌ آسایش را ببیند. پیشنهادم این است که اگر از ابتدای سال مطالعه‌اش می‌کنند، هر هفته یک تا دو آزمون بزنند و پاسخنامه کتاب را (حتّی اگر تست را درست می‌زنند) مو به مو بررسی کنند. پاسخنامه تیزشیم یک تنه در برابر درسنامه سایر کتاب‌های جامع بازار قد علم می‌کند‍! درسنامه‌ها هم به صورت مختصر و مفید امّا جامع نوشته شده که از همه نظر دانش‌آموز را بس است!

 

مشاوران آموزش: توصیتون به دانش‌آموزان درباره خوندن درس عربی چیه؟

خواندن و یادگیری عربی مستلزم صبر و حوصله است. به‌‌ نظرم دانش‌آموز روزی ۱۰ دقیقه واژگان (به‌شیوه اصولی) بخواند و از ابتدای سال هفته‌ای ۲ تا ۴ ساعت برای این درس وقت بگذارد، درسنامه‌ها را کامل بخواند، برود سراغ تست‌ها و آزمون و خطا کند و بعد از مدتی صرفاً خودش را درگیر فضای تست کند.

خوش باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا